BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól vigyázzon, aki kriptovalutába fektet: egy ideig még védtelenek lesznek

A világon elsőként hagyta jóvá a bitcoinhoz hasonló kriptovaluták piacainak szabályozására vonatkozó szabályrendszert az Európai Unióban. Azonban csak 2024 decemberétől alkalmazzák teljes körűen.

2023. október 21. szombat, 21:26

Fotó: Getty Images / Jakub Porzycki
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Júniusban lépett érvénybe a kriptovalutákra vonatkozó átfogó szabályrendszer az EU-ban, a blokk értékpapír-felügyelete azonban figyelmeztetett: a befektetőket nem védik meg az új szabályok 2024 vége előtt.

A szabályozások az FTX kriptotőzsde összeomlásával és a bitcoin óriási volatilitásával még sürgetőbbé váltak. Ezeket az eszközöket jelenleg ugyanis nem szabályozzák, és az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) jelezte, hogy ez 2024 decemberéig így is marad, mivel sem a felügyeleti biztosítékokból, sem a MiCA néven ismert új szabályok szerinti jogorvoslati mechanizmusokból nem részülnek eddig az időpontig a kripto-befektetők. 

A Reuters szerint a kriptotársaságok 18 hónapos átmeneti időszakot kaptak arra, hogy uniós engedélyt nélkül működhessenek.

Mivel a jogszabály június óta van érvényben, ezért ez azt jelenti, hogy 2026 júliusáig nincs garancia arra, hogy az ügyfelek védelemben részesülnek, ha kár vagy veszteség éri őket.

Az EU-n kívüli országok kriptotőzsdei cégei csak külön kérelemmel nyújthatnak szolgáltatásokat a blokkban, továbbá szigorúan korlátozott alapon.

A felügyelet közölte, hogy együttműködik a nemzeti szabályozó hatóságokkal annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb elősegítse a MiCA-szabályok alkalmazásának konvergenciáját, hogy a cégek megértsék, hogy az EU nem a „tiltott gyakorlatok" helye.

A Ferrarinál már kriptóval is lehet fizetni
A luxusautókat gyártó cég ezzel a döntéssel a piac és a kereskedők kérésére válaszolt, mivel számos ügyfele fektet be kriptográfiai eszközökbe.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet