A forint immár hónapok óta szakadatlanul gyengül a főbb devizákhoz képest: a legfontosabb persze az euróhoz képest mért árfolyam, ami közel 415 lett, ezzel két éve a leggyengébb forintot láthatjuk.
Egyértelműen egyedüliként zuhan a forint Európában, hiszen például a lengyel fizetőeszközhöz képest is örökös mélypontra került.
A forint 2022-es összeomlása után, amelyet az energiaválság váltott ki, de felerősítette, hogy már négy éve gyengülő trendben volt a hazai fizetőeszköz, az MNB beavatkozásának hatására erősödő trend alakult ki, ami tavaly nyárig ki is tartott.
Ekkor az euró 430 forint fölötti szintről 370 alá került: úgy tűnt, hogy lezajlik a forint rég várt stabilizációja.
A tavalyi fordulat
Nem így történt: még tavaly fokozatos forintgyengülés kezdődött, ami idén felgyorsult. Arra lehetett számítani, hogy a 400-as szint erős akadály lesz az euró számára, egyrészt, mert komoly lélektani szint, másrészt az MNB jelezte, hogy semmiképp nem szeretne a továbbiakban gyengülő forintot.
A szint a közelmúltban ennek ellenére elesett, aminek természetes következménye a technikai elemzés szabályai szerint, hogy a forint gyengülése felgyorsul, miután a támasz nem működött az árfolyamban.
Ezt kiegészíti, hogy láthatóan az MNB sem avatkozott be olyan mértékben, hogy ami elég lett volna a forintba vetett bizalom megtartására, és így a 400-as szint erős oldalára való visszatérésére. Az utolsó kamatdöntés alkalmával ugyan szó volt a külső kockázatvállalási hajlandóság csökkenéséről, de ez általános hatást nem fejt ki, mert a lengyel zloty vagy akár a román lejt nem érinti, sőt: a zloty történelmi csúcsot ért el a forinthoz képest.
Átmeneti dollárerősödés
Eközben megállt a dollár erősödése is az euróhoz képest, amely az amerikai elnökválasztás után kezdődött. Az euró/dollár árfolyamban immár 2 éve kialakult egy stabil szint 1,05-ös értéken: ennek az árfolyama ugyan aláesett, de viszonylag gyorsan vissza is tért, így a dollár nem került középtávú erősödő trendbe, a dollár/euró árfolyam megmaradt a két éve fennálló sávban.
Ennek oka, hogy november folyamán kialakult egy várakozás, miszerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed hosszabb ideig magasan tartja a kamatot. Ez ugyan nem volt igazán racionális várakozás: a Fed jelezte is, hogy folytatódik a kamatcsökkentési ciklus, miután az amerikai gazdaság robusztus, az infláció pedig nem indokol 4 százalék fölötti kamatszintet.
A dollár kamatszintje így tartósan nem fog nőni az euróéhoz képest, márpedig a dollár erősödését ez a várakozás hajtotta.
Magára maradt a forint
A forint gyengülését így általános külső tényezők nem indokolják: azt lényegében a magyar gazdaság problémái, és a forint állandó leértékelődéséből adódó bizalomvesztés okozza.
A magyar fizetési mérleg ugyan többletet mutat, de a gazdasági növekedés egyelőre nem indult meg, a költségvetés helyzetét sem ítéli a piac megnyugtatónak egyelőre, és ami a legfontosabb: az uniós pénzek tartós elmaradása, a kormány konfrontációja az uniós vezető szervekkel ugyancsak visszaveti a befektetői bizalmat.
A jelenlegi helyzetben nem látszik, hogy mi fordíthatná meg a forint gyengülő trendjét, ugyanakkor van lehetőség erre.
Előfordulhat, hogy az MNB beavatkozik a piacon, és ezzel megállítja a gyengülő spirált, sőt, ha sikerülne így a 400 forintos árfolyam alá visszaszorítani az euró árfolyamát, akkor még helyreállhatna a korábbi kereskedési sáv, és ezzel együtt a bizalom is. Ebben a tekintetben a piac kockázatnak értékelheti a rövidesen bekövetkező jegybankelnök-váltást, hiszen nem lehet még tudni, hogy az új jegybanki vezetés hogyan viszonyul a forint stabilitásához.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!