BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kényelmes pozícióból várja a forint az MNB-döntést

Valószínűleg minimális oddszal lehet megfogadni a mai kamatdöntő ülés eredményét, Varga Mihály szavaira azonban ismét érdemes lesz figyelni. A forint piacán teljes a nyugodtság.

2025. július 22. kedd, 10:11

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank, 14 órakor jelentik be az új kamatkondíciókat. A piac ezúttal is tartásra számít, marad 6,5 százalékon az alapkamat, az Equilor szakértői szerint sem a külső, sem a belső tényezők nem teszik egyelőre lehetővé a kamatvágást.

Hozzátették, a jegybank várhatóan továbbra is az óvatos, türelmes megközelítést fogja hangsúlyozni a közleményben. 15 órakor kezdődik Varga Mihály sajtótájékoztatója, ahol a döntés hátteréről fog beszélni a jegybankelnök. Minden bizonnyal kitér a júniusi infláció alakulására, amely egy tizeddel meghaladta az MNB előrejelzését, ugyanakkor az inflációs folyamatok nem mondhatók rossznak.   

A forint a 398-399 körüli szinteken láthatóan erős falba ütközik, hiába próbálkozik napok óta annak áttörésével, így lényegében a 399-400 körüli sávban zajlik a kereskedés, most már lassan három hete. A Raiffeisen Bank elemzői szerint technikailag nem sok kapaszkodó akad, nyár van, alacsony a likviditás és az aktivitás is rendkívül visszafogott. A kamatdöntésről megjegyezték, a kommunikáció a lényeg, miután vannak olyan szereplők, akik az év végére már 25 bázispontos csökkentést áraznak, de a többség szerint az inkább csak 2026 tavaszától valószínű. 

A technikai kép alapján a következő időszakban az árfolyam továbbra is a 398-402 közötti sávban mozoghat. 

A sajtótájékoztatón új fejleményekre nem igazán kehet számítani, valószínűleg a korábbi szigorú üzenetek hangoznak el ismét. Emiatt nem igazán látszik esély a forint további erősödésére, hiszen ahhoz új fejleményekre lenne szükség. Az ING Bank felveti annak lehetőségét is, hogy az MNB reagálva a gazdaság felől érkező gyenge adatokra olyan utalást tesz, amelyből a piaci szereplők a monetáris politika enyhítésének szükségességét olvashatják ki.

Kedd délelőtt az euró-forint árfolyam minimális emelkedést mutat, meghaladva a 399-es szintet. A dollárt 341,5 forinton jegyzik. 

A jelenlegi helyzet az, hogy a relatíve magas, 6,5 százalékos kamatszint ideális a carry trade ügyletekhez. Ezek lényege, hogy jellemzően külföldi szereplők alacsony kamaton adósodnak el (svájci frankban, japán jenben), amit magas kamatozású eszközökbe, például forint állampapírba fektetnek. Az alábbi ábra szerint a forint elleni és melletti spekuláció aránya szinte megegyező, ez lehet az egyik magyarázata, hogy hetek óta meg se moccan az árfolyam a 399-400 szintről.

Kép: Economx
Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet