BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyoma sincs itthon az amerikai tőzsdepániknak

Évek óta nem látott zuhanásba fordult szerdán az amerikai tőzsde, a magyar részvények egyelőre kitartanak.

2024. július 25. csütörtök, 09:58

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Rég nem látott ütést szenvedtek el a szerdai kereskedésben az amerikai tőzsdék, a nagy kérdés most az, mennyiben érintheti mindez a hazai részvényeket és hogyan teljesíthetnek rövidtávon a piacok.

A tengerentúli indexek óriásit estek, az S&P 500 2,3 százalékkal került lejjebb, a Nasdaq Composite viszont valósággal zuhant: 3,6 százalékos árfolyameséssel zárta a napot.

Rossz hír, hogy a vezető indexek a napi mélyponton zártak, ez a mai napra nem túl pozitív előjel. 

A legnagyobb forgalmú részvények közül a legnagyobb bukót a Tesla szenvedte el, a befektetők láthatóan egyáltalán nem díjazták, hogy a társaság második negyedéves nyeresége erősen elmaradt a várttól, ennek nyomán több mint 12 százalékkal zuhantak a Tesla papírok.

Több mint 5 százalékot veszített értékéből a Google anyacég Alphabet, illetve a Meta Platforms, ráadásul előbbinél a gyorsjelentést nem indokolt ilyen nagyságrendű esést, sőt a beszámoló inkább vegyesnek mondható: a hirdetési bevételek felülmúlták a várakozásokat, a befektetők inkább az AI-beruházások növekedése miatt aggódhatnak.

A sornak azonban nincs vége: az Nvidia papírok közel 7 százalékkal zakóztak, az Apple és az Amazon pedig közel 3 százalékkal, a Microsoft pedig 3,6 százalékkal. A tech papírokat felsorakoztató Nasdaq 2022 óta nem szerepelt ilyen gyászosan napon belül. A Tesla részvényeseknek pedig 4 éve nem volt ilyen gyalázatos napjuk. 

A CNBC-nek nyilatkozó elemzők szerint több dolog váltotta ki: a részvények többsége „túlvett”, a július hagyományosan gyenge időszak a tőzsdéken, és a jelek szerint a technológiai megavállalatok negyedéves jelentései sem hozzák az egyébként magas elvárásokat – eddig az S&P 500 indexben szereplő vállalatok 25 százaléka tette már közzé beszámolóját, abból 80 százalék egyébként jobb lett a várttól, de a tech-cégek inkább csalódást okoztak eddig.

A magyar tőzsdén nincs pánik, az első kereskedési órában a BUX mindössze 0,4-0,5 százalékkal ereszkedett. Az OTP papírok árfolyama fél százalékkal csökkent azok után, hogy a Morgan Stanley 21 500 forintról 20 100 forintra csökkentette az OTP Bankra vonatkozó, 12 havi célárfolyamát, az ajánlást egyenlő súlyozásról alulsúlyozásra rontották. Jelenleg 14 elemző vételre, 3 tartásra, 1 eladásra ajánlja az OTP részvényeit, a medián célárfolyam 21 527 forint – írta reggel az Equilor.

Ezzel a magyar tőzsde jócskán felülteljesít: a DAX 1,3 százalékos és az FTSE 0,75 százalékos csökkenéséhez képest.

Sárosi Viktor
Sárosi Viktor
A főiskola elvégzése után rögtön újságíróként kezdtem dolgozni, már akkor is hiány volt a gazdasági területen mozgó kollégákból, ezért én is ilyen témákkal kezdtem foglalkozni. A szakterület szép lassan a tőzsde és tágabb értelemben vett pénz- és tőkepiac lett, amit ettől függetlenül is követek, mivel magánbefektetőnek is tartom magam, a portfóliómat aktívan kezelem. A Népszava gazdasági rovata után a 2000-es évek elején az Index tőzsde és gazdaság rovatai következtek, innen pedig kitérő a reklámügynökségek, nyomdai produkciós cégek felé. Majd ismét tőzsdei újságírás, 2017-től a nyomtatott, később az online Világgazdaságnál, most pedig az Economxnél. Szakterületek: magyar tőzsdei cégek, állampapírok, forintárfolyam, befektetési alapok.

Ez is érdekelhet