BUX 138205.78 -0,92 %
OTP 44370 -1,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elmaradó világvége robbantja be a hangulatot

Az amerikai részvénypiacon egyre szélesebb körre ragad rá az áremelkedés, és már nem csak a legnagyobb cégek tudnak erősödni. A befektetők a jelek szerint azt kezdik beárazni, hogy talán mégsem lesz recesszió és ezért át kell rendezni a portfóliókat.

2023. június 11. vasárnap, 10:33

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A befektetők hónapok óta csak egy maroknyi részvényt, a legnagyobb, legerősebb vállalatok papírjait tartották biztos befektetésnek a bizonytalan időkben.

Ezek a vezető részvények aztán az elmúlt évben jó 12 százalékkal tolták feljebb az S&P 500-as vezető részvényindexet. Sokan kongatták is a vészharangokat, hogy az ennyire, csak a néhány legnagyobb részvényre koncentrálódó rally nem lehet hosszú életű.

Egyre többen vesznek részt az emelkedésben

Azonban az elmúlt időszakban napvilágra került adatok szerint az amerikai gazdaság a magasabb kamatlábak ellenére is tartja magát, a közelgő recessziótól való félelem egyre inkább elhalványul.

Így néhány befektető elkezdett pozíciókat kiépíteni olyan szektorokban is, amelyek idén nem voltak népszerűek, beleértve a kis kapitalizációjú részvényeket, az energiaipari részvényeket és az iparvállalatok részvényeit: ezek mindegyike erőteljesen emelkedett eddig júniusban – írja elemzésében a Reuters.

Látjuk a jeleit, hogy a gazdaság ellenállóbb lesz az ellenszéllel szemben. Emiatt okunk van azt hinni, hogy az év elején tapasztalt pesszimizmus indokolatlan lehetett és ez a piac erősebb teljesítményét hozhatja magával

– mondta Tim Murray, a T Rowe Price brókercég stratégája. Ők emiatt növelték a kisebb kapitalizációjú részvények súlyát, ezek a papírok szoktak a fellendülés legközvetlenebb haszonélvezői lenni. A kis kapitalizációjú vállalatokat tartalmazó Russell 2000 Small Cap index ebben a hónapban 6,6 százalékkal emelkedett.

Júniusban jól teljesített még az energiaszektor és az ipari szektor, mindkettő hat százalék körüli hozamot produkált az elmúlt két hétben. Ezzel szemben a technológiai súlyú Nasdaq 100 ebben a hónapban körülbelül csak két százalékkal erősödött, igaz év eleje óta már 33 százalékot a mesterséges intelligencia körüli felhajtásnak köszönhetően.

A szokatlan dominancia kezd eltűnni – jelentette ki Howard Silverblatt, az S&P Dow Jones Indices vezető indexelemzője, utalva arra, hogy az első öt hónapban az indexemelkedés szinte kizárólag hét részvénynek, a Applenek, a Microsoftnak, az Alphabetnek, az Amazonnak, az Nvidiának, a Metának és Teslának volt köszönhető.

A vártnál erősebb munkaerőpiaci és fogyasztói kiadásokról szóló adatok nyomán egyre több befektetési bank vizsgálja felül idei előrejelzéseit. A Goldman Sachs a múlt héten 35 százalékról 25 százalékra csökkentette a következő 12 hónapban bekövetkező recesszió valószínűségét.

A befektetők a jövő héten a keddi amerikai fogyasztói áradatokat figyelik, hátha jelét látják annak, hogy a Fed kamatemelései továbbra is hűtik az inflációt anélkül, hogy a növekedésnek komolyan ártanának. A Fed szerdán zárja kétnapos monetáris politikai ülését, és bár a legtöbb piaci szereplő arra számít, hogy az amerikai jegybank változatlanul hagyja a kamatlábakat, sokan azt is figyelik majd, hogy a döntéshozóknak mekkora hajlandósága van a jövőbeni szigorításokra.

Van persze, aki szerint túl korai még az optimizmus. A Capital Economics elemzői szerint a kis kapitalizációjú részvények rallyja valószínűleg korai volt, mivel ők a következő hónapokban gyengébb növekedésre számítanak.

A csütörtökön közzétett adat szerint a vártnál több új munkanélküliségi kérelem érkezett, ami annak lehet a jele, hogy a munkaerőpiac lehűlhet.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet