BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól tőzsdézett az Orbán-kormány?

A Mol Nyrt. árfolyama forintban már túlnőtt azon a szinten, amennyiért az Orbán-kabinet 2011-ben félezer milliárd forint közpénzből megvásárolta az orosz Szurgutnyeftyegáztól az olajcég 21,2 százalékát - számolt be a Népszava.

2017. szeptember 3. vasárnap, 07:40

Fotó: Dömötör Csaba / Kummer János
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az árfolyam hatéves mélyrepülésen van túl. Ezalatt a magyar állam a napilap számításai szerint kisebbségi részvényesként mintegy nyolcvanmilliárd forint osztalékhoz jutott.

A vásárlást ugyanakkor - magukat a téma érzékenysége folytán megnevezni nem kívánó tőzsdei elemzők - ma se tartják "különösebben jó döntésnek". Ebből az összegből jelentősen csökkenthették volna az államadósságot, de akár az ország fejlesztésére - például egészségügyre, vagy épp oktatásra - is elkölthették volna. A lépés befektetésként kevéssé értelmezhető, hisz az állam a jelek szerint nem kíván megválni Mol-papírjaitól, mint ahogy további vásárlás sincs napirenden.

Jól járt viszont a Szurgutnyeftyegáz - amit Putyin orosz elnök magánvagyona részeként emlegetnek -, hiszen az orosz olajcég körülbelül 150 milliárd forintnyi eurót kasszírozott az üzleten - fogalmazott a Népszava.

A magyar állam ugyanis 2011-ben 22,2 millió Mol-részvényért darabonként - közel árfolyamcsúcson - 22 ezer 400 forintot fizetett az oroszoknak. Ráadásul a papírokért a magyar állam euróban fizetett, így a forintgyengülés miatt ez ma már részvényenként 25 ezer 887 forintot jelent. Ehhez képest a Mol-részvény pénteken 23 ezer 660 forinton zárt.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet