BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alacsony olajárral és iráni importtal is számol a Mol

A Mol 30-50 dollár közötti hordónkénti olajárral számol az idei évre és jövőre, ami eredményjavító a feldolgozói üzletágában, de kedvezőtlenül befolyásolja a kutatás-termelését - nyilatkozta Horváth Ferenc, a Mol-csoport downstream (feldolgozás és kereskedelem) üzletágért felelős ügyvezető igazgatója a Reuters hírügynökségnek.

2016. február 10. szerda, 18:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol Nyrt. nemrég tárgyalásokat folytatott Iránnal és készen áll kőolajat importálni onnan a tengeren és az Adria-vezetéken, ha adottak a lehetőségek - mondta Horváth Ferenc. A Mol olajfinomítót működtet Magyarországon, Szlovákiában és Horvátországban. Ezen kívül kutatási és termelési koncessziókkal rendelkezik az Északi-tengeren, továbbá egyebek között Pakisztánban és Irakban.

A Molnak 14 országban van olaj-, gázkitermelési és -kutatási érdekeltsége, amelyek termelése 2014-ben mintegy 36 millió hordó olajegyenértéknek felelt meg.

A Mol olajszükségletének legnagyobb részét Oroszországból fedezi, de mintegy 20 százalékát más forrásból vásárolja meg a kibővített Adria-olajvezetéken.

A vállalat tavaly évtizedek óta a legjobb évet zárta a downstream üzletágban, mert hasznot húzott az alacsony olajárakból és az emelkedő finomítói árrésből, miközben nőtt a hatékonyság is - tette hozzá Horváth Ferenc.

Az alacsony üzemanyagárak és a közép-kelet-európai térségben növekvő GDP jelentősen hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez a régióban. Az idén a Mol 3-4 százalékos növekedésre számít.

Az olajár esése miatt készlet-átértékelésekre lesz szükség a downstream üzletágban - mondta Horváth Ferenc. Úgy vélte, hogy a következő két évben a finomítói árrés hordónként 4-5 dollár lesz, ami \"igen pozitív eredmény\". Közölte, értékvesztést kell majd elkönyvelni az Akri-Bijeel mező tekintetében Irak kurdisztáni régiójában és más upstream eszközökön is várhatóak leírások az alacsony olajárak miatt - de számokat nem közölt.

A Mol petrolkémiai üzletága, amely a csoport EBITDA-jának (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 20-30 százalékát adja, az idén ismét erőteljesen növekszik a kedvező marginnak köszönhetően. Az integrált petrolkémai margin az utóbbi hónapokban tonnánként 750 euró volt, és nem hiszem, hogy 500 euró alá csökkenne a következő évben - mondta Horváth Ferenc

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet