Az Osztrák Nemzeti Bank féléves pénzügyi stabilitási jelentése szerint 2022-ig mintegy 8 milliárd eurónyi friss tőkét kell bevonnia az osztrák bankoknak ahhoz, hogy megfeleljenek a nemzetközi előírások szerinti tőkekövetelményeknek - írja a Financial Times.
A lap emlékeztet, hogy a pénzügyi válság során három közepes méretű osztrák bank - a Hypo Alpe Adria, a Kommunalkredit és a osztrák Volksbank - is komoly bajba került, s állami segítségre szorult. De az osztrák állam tőkeemeléssel segítette az ország két legnagyobb hitelintézetét, az Erste Bankot és a Raiffeisen Bank Internationalt is.
A jegybank jelentése szerint az osztrák bankszektor helyzete tavaly javult, a Tier1 tőkemegfelelési mutató 65 bázisponttal 11 százalékra emelkedett. Ugyanakkor a jegybank szakértői szerint az osztrák bankok mutatói még mindig elmaradnak a nemzetközi versenytársakéhoz képest, igaz, azok nagyobb tőkeáttétellel működnek.A jelentés szerint az ország bankszektora számára a legnagyobb kihívást a következő években a válság alatt kapott mintegy 5,15 milliárd eurónyi állami támogatása visszafizetése lehet.
Az Erste Bank egyébként épp a közelmúltban zárta le 660 millió eurós tőkeemelését, amelynek jelentős részét bejelentése szerint a 2009-ben kapott 1,76 milliárd eurós állami segítség visszafizetésére kívánja fordítani.
