BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az arany az új kokain

Új szereplők jelennek meg az arany piacán, miután a kokain után a drogkartellek a könnyebben értékesíthető nemesfém kitermelésére kezdenek koncentrálni.

2011. október 12. szerda, 16:48

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Bloombergnek nyilatkozó biztonsági szakértő szerint az illegális aranybányászat a következő nagy fenyegetés Kolumbiában. Ahogy a kormányzat egyre inkább visszaszorítja a kokain termelését és értékesítési útvonalait, a drogkartelleknek és félkatonai szervezeteknek más bevételforrás után kell nézniük.

A kokainnal ellentétben az arany könnyedén eladható, így egyszerűbb finanszírozási forrást jelent, ráadásul a nemesfém árának emelkedésével megéri kockáztatni is - mondta a Mauricio Cardenas kolumbiai bánya- és energiaügyi miniszter.

Az illegális bányák - hasonlóan a kokaültetvényekhez - nehezen felderíthetőek, mert utakon alig megközelíthető belső területeken vannak. Ezért a biztonsági erők az arany kitermeléséhez szükséges gépek és nyersanyagok mozgásának a figyelésével próbálnak lecsapni az ellenállók csoportjaira.

Ahogy a kokain termelése csökkent, úgy nőtt az aranyé. Az elmúlt évben 53,6 tonna volt a nemesfém kitermelése a kormány adatai szerint - ami több mint háromszoros növekedést jelent a 2007-es 15,5 tonnához képest. Az illegálisan bányászott arany mennyiségére nincsenek becslések, az alelnök úgy fogalmazott egy interjúban, hogy \"sok\".

Máté Ákos
Máté Ákos

Ez is érdekelhet