Egy december végi bejelentés értelmében az eredeti apportáló fél kapcsolt vállalkozásai felé fennálló 352,75 millió forintnyi tartozások tőkésítésével 443,75 millió forintra növelték a Genesis-leány Pólus Szikla Kft. jegyzett tőkéjét. Az akkori tájékoztatás szerint többek közt a következő években hasznosítani nem kívánt know-how-k fejében vásárolták volna vissza az üzletrészeket.
A Genesis igazgatósága az apportáláskori saját tőknél alacsonyabb érték megállapítását követően hétfői határozatával felszólította az apportáló társaságot, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően az üzletrész átruházásával tegyen eleget az apport értékállóságára irányuló helytállási kötelezettségének.
A Pólus Szikla neve legutóbb egy, a TEBÉSZ birtokába jutott közjegyzői okiraton bukkant fel, amely szerint egy összesen 600 millió forintos tartozás után többek közt a Genesis-leány is kézfizető kezességet vállalt 2022. június 30-ig.
Az ügy további pikantériája, hogy a tavaly áprilisban bejelentett tőkeemelés során a bányaipari társaságokat apportáló négy dél-afrikai társaságot a PSZÁF már egyenként 20-20 millió forintra bírságolta a kötelező nyilvános vételi ajánlat elmulasztása miatt.
Ezen felül korlátozta a cégek részvényesi jogainak gyakorlását is (a tőkeemelés során megkeletkeztetett részvények az ajánlat híján azóta sincsenek bevezetve a BÉT-re).
Időközben egy Servertech nevű, a nevén kívül lényegében ismeretlen cég vásárolta meg a dél-afrikai társaságok részvényeit, ám a nyilvános ajánlat azóta sem érkezett meg.
