A Goldman Sachs 1999-es IPO-ja leginkább várt kibocsátást követően lényegesen felértékelődhet a jelenleg 500 partner által tulajdonolt részesedés, ám hirtelen megugró vagyonuknak csak papíron örülhetnek a tulajdonosok. A társaság ugyanis kikötötte, öt évig nem értékesíthetnek pakettjükből a partnerek - írta a Reuters.
A tervek szerint a társaság részvényeit 8,8 milliárd dollárnyi értékben Londonban, illetve 2,2 milliárdért Hongkongban lehet majd jegyezni. Ezt növelheti 10 százalék erejéig egy túljegyzési opció, így a tranzakció akár a 12,1 milliárd dollárt is elérheti.
A befolyó összegből 5 milliárd dollárt az elkövetkező három évben esedékes beruházásokra szándékozik fordítani, míg 2,2 milliárdból az orosz Kazzinc bányatársaságban meglévő 50,7 százalékos részesedésüket tervezik bővíteni.
A Glencore az elmúlt hetekben intenzív egyeztetéseket folytatott ázsiai és közel-keleti szuverén alapokkal, illetve egyéb intézményi befektetőkkel, hogy vásárlásaikkal vegyenek részt a kibocsátásban.
A Glencore nyeresége tavaly éves összehasonlításban 40 százalékkal 3,8 milliárd dollárra bővült, míg bevételei 36 százalékkal 145 milliárd dollárra emelkedtek. A társaság teljesítményét azonban nyomás alá helyezheti egyes bányáinak és kohóinak szűkülő marzsa.
Ugyan az elemzők zöme optimistán várja a Glencore IPO-ját, akadnak óvatosabb vélemények is. Ion-Marc Valahu, a svájci Clairinvest alapkezelője a Reutersnek leszögezte, nem jegyez majd az általa kezelt alapokba a kibocsátáskor. Először megvárja, hogy teljesítenek a részvények a kereskedés indulását követően, ráadásul az sem teljesen biztos, hogy az árupiaci ciklus melyik szakaszánál járunk.
Az ársávot május 4-én határozzák meg, míg az első feltételes kereskedési nap 19-én esedékes. A kibocsátást követően a társaság közkézhányada 15-20 százalékra rúghat majd.
