BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Remek számokkal rukkolt elő a Mol

Az elemzői várakozások felett teljesített a Mol a harmadik negyedévben főleg az üzemi eredmény tekintetében. Az üzemi eredmény 10 százalékkal haladta meg a Napi elemzői konszenzusát, kérdéses azonban, hogy ez a részvény árfolyama szempontjából mire lesz elég az elromló nemzetközi hangulatban.

2010. november 17. szerda, 00:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A harmadik negyedévben 96,1 milliárd forint üzemi eredményt ért el a Mol, ami jelenleg talán a legfontosabb mutatószáma a társaságnak. A valós tevékenységéből származó profit így jócskán meghaladta az elemzők várakozását.

A fő húzóerő ahogyan azt az elemzők is várták a kutatás-termelési szegmens volt, amely egymaga 81,7 milliárd forintos üzemi eredményt produkált, szemben az egy évvel korábbi 35 milliárddal. Ugyanakkor a feldolgozás és kereskedelmi üzletág 19,9 milliárd forint profitot hozott a három hónap alatt, ami nagyjából megegyezik az előző negyedével, viszont szintén jóval magasabb az egy évvel korábbi 1,7 milliárdos veszteségnél. Az üzletágra kedvezőtlenül hatott a termékárak árrésének csökkenése, illetve a továbbra is szűk Urál és Brent olaj közötti különbség. Ugyanakkor az jó hír volt, hogy a legfontosabbnak számító dízel esetében volt a legkisebb a csökkenés, ráadásul a kereslet is nőtt egy kicsit e termék iránt.

A Mol vegyipari üzletága 6 milliárd forint pluszt hozott ebben a negyedévben ami több mint háromszorosa a bázisnak, és az előző negyedévnek is. A jó teljesítményben a magasabb árrés, a nagyobb értékesítés játszotta a szerepet. A felére 5,3 milliárd forintra esett vissza viszont a gázüzletág nyeresége. Ez azonban várható is volt, hiszen a Mol már előre jelezte, hogy a gázárak befagyasztása miatt ezen a tevékenységén 10 milliárd körüli mínusza lesz a második félévben. 

A harmadik negyedév nettó eredménye 92,1 milliárd forint lett, amelyhez hozzájárult valamivel több mint 40 milliárd forint pénzügyi eredmény is, azonban a végső számot rontotta a kormány által bevezetett különadó. Ennek mértékét a Mol a gyorsjelentésben 19,8 milliárd forintban jelölte meg ami a várakozások alsó értéke. A nettó eredmény már csak 2 milliárddal volt jobb a konszenzusnál, mivel a pénzügyi soron elért nyereség picit alulmúlta a várakozásokat, de ez nem annyira fontos tétel.

Összességében az első kilenc hónapot vizsgálva a nettó eredmény 11 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A csökkenés elsősorban a Magyarországon nemrég bevezetett válság adó és az Európai Bizottság határozata alapján kamatokkal terhelt pótlólagos bányajáradék-befizetésének a (35,2 milliárd forint, amelyet a második negyedévben céltartalékoltak el.) hatása. E tételek ugyanis teljes mértékben semlegesítették működési teljesítmény javulását.

A Mol számol eredménykimutatást a speciális tételek nélkül is. E szerint a harmadik negyedévben közel 125 milliárd forint lett volna a nettó eredmény, míg az első kilenc hónapra közel 140 milliárd forint jött ki, szemben az egy évvel korábbi 43 milliárddal. A gyorsjelentésen tehát jól látszik, hogy milyen komoly nyomokat hagynak a kormányzati intézkedések a Mol eredményességére. A Mol ugyanakkor bizakodó a jelentésben arra vonatkozóan, hogy talán elindul a gazdasági növekedés, ami kedvezőbb környezetet hozhat ha lassan is.

Mimndenesetre az egy részvényre jutó eredmény a harmadik negyedévre 1150 forint lett ami azért bíztató, bár az első kilenc havi 992 forint csupán 6 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest. Speciális tételek nélkül természetesen jóval nagyobb számot 1655 forintot kaphatnák a kilenc hónapra.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet