A Napi Gazdaság keddi számának cikke
A papírok darabonkénti 36-43 zlotys (durván 2500-3000 forintos) ársávjának felső határát alapul véve nemzetközi összehasonlításban nem nevezhetőek kifejezetten olcsónak, ugyanis ilyen árfolyam mellett a papírok nagyjából 16,2-os idei P/E (az árfolyam és az egy részvényre jutó nyereség hányadosa) mellett forognának, míg ugyanez a Bloomberg adatai alapján a NYSE Euronext és a Deutsche Börse esetében egyaránt 14 körüli, a Nasdaq OMX-nél 10,7, a Londoni Értéktőzsdénél pedig 11,6-os értéket prognosztizálnak ez évre az elemzők. (Ha ugyanilyen alapon áraznánk a Budapesti Értéktőzsde papírjait, akkor az részvényenként 6000-8000 forint körüli árfolyamot jelentene, 2004-ben az osztrák konzorcium 2200 forinton vette meg a részvényeket).
A nagy fejlődő piacoknál ilyen összehasonlításban csekély mértékben ugyan, de olcsóbbak lehetnek a WSE papírjai, amit azonban adott esetben a lassabb gazdasági növekedés is igazolhat.
Mindemellett tavaly az Európai Unió tagországai közül egyedüliként éppen Lengyelország kerülte el a recessziót, sőt növekedni is tudott.
Ez azonban rizikófaktorként is felfogható, hiszen egy nagyobb arányú visszaesés (illetve a fő exportpiac, Németország gyengélkedése) érzékenyen érintheti a WSE-n jegyzett társaságok eredményét, illetve papírjaik forgalmát és ezáltal visszavetheti a legnagyobb régiós börze bevételeit is.
A társaság tavaly 200 millió, az idei első félévben 111,6 millió zlotys árbevételén 100, illetve 54,43 milliós profitot realizált.
A tervek szerint a nyereség legfeljebb 50 százalékát fizetnék ki osztalékként a jövőben. Ez durván 3 százalék körüli osztalékszintet jelent, amely kissé elmarad a NYSE, Deutsche Börse és LSE 3,65-3,99 százalék közötti hozamától.
A végső kibocsátási árfolyamot az intézményi szereplőknek megnyitott könyvépítés lezárultával, október 29-én teszik közzé. A kibocsátandó 26,79 millió darab papír 25, túljegyzés esetén legfeljebb 30 százalékát vehetik meg a kisbefektetők, akik fejenként legalább 10, legfeljebb 100 darab törzsrészvényt jegyezhetnek (erre több hazai brókercégnél, például a Concorde-nál is van lehetőség). A kereskedés várhatóan november 9-én kezdődik.
