BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A félelem volt az úr a piacokon

Kilenc hónapos mélypontra zuhantak a világ részvénytőzsdéi kedden.

2010. május 26. szerda, 03:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A spanyol CajaSur vasárnapi kimentésének hatásai még kedden is hullámokat vertek, a bankközi kamatlábak emelkedése folytán ugyanis elharapódzott a félelem, hogy az elapadó hitelezés visszavetheti a gazdasági kilábalást. A hangulaton tovább rontott az Észak- és Dél-Korea közti feszültség fokozódása, így talán nem is meglepő, hogy a tőzsdei volatilitás fokmérőjeként emlegetett VIX index közel hat százalékkal, 40 pont fölé ugrott délután Chicagóban - írta a Bloomberg.

A mutató májusban immár összesen 84 százalékos emelkedést produkált, ami a Lehman 2008. szeptemberi csődje óta a legmeredekebb emelkedés.

A szárnyaló volatilitás mellett a tőzsdék komoly lejtmenetbe váltottak világszerte, Tokiótól Londonon át New Yorkig mindenhol a vörös tartományban mozogtak a részvényárfolyamok, a fejlett piacokat követő egyik legfontosabb benchmark, az MSCI World Index például kilenc hónapos mélypontot érintett a nap folyamán.

A tengerentúlon az S&P tavaly november óta nem látott szintekre bucskázott, míg a Dow Jones ipari átlag ismét a fontos lélektani határt jelentő 10 000 pont alá csúszott, de a frankfurti DAX is a 200 napos mozgóátlaga alatt zárt.

A komoly budapesti szakadáshoz hasonlóan pánikszerű eladási hullám söpört végig a bukaresti értéktőzsdén is, ahol rekordközeli, 17,3 millió eurót meghaladó forgalom mellett a BET index közel 11 százalékkal zárt alacsonyabb szinten a pénteki záróértékéhez képest. Ennél is nagyobbat bukott az öt befektetési alap (SIF) mutatója, a BET-FI, amely 14 százalékos veszteséggel fejezte be a kereskedést.

Ha mindez nem lenne elég, az amerikai vállalati kötvények piacán is szélsőségesen kitágult a vételi és eladási árfolyamok közti különbség, ami egyértelműen a pánikra utal, illetve arra, hogy a befektetők a jelen helyzetben csak a legbiztonságosabbnak számító állampapírokban bíznak.

Nem úszták meg az esést az árupiaci termékek sem, az olaj júliusi határidős jegyzése napközben lenézett egészen 67,15 dollárig, mielőtt visszakorrigált volna 68 dollár fölé, de a hasonló lejáratú réz is három százalékot meghaladó mértékben gyengült. Emelkedett viszont a menedék eszköznek számító arany ára, júniusi határidős jegyzése, ha visszafogottan is, de ismét 1200 dollár közelébe kúszott. A vehemensebb drágulásnak szakértők szerint csak az vetett gátat, hogy egyes befektetők aranypozícióik zárásával fedezték más eszközökön elszenvedett veszteségeiket.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet