BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb kavarás az ismét veszteséges Humetnél

A névérték leszállításáról, a részvények százszoros felszorzásáról, sajátrészvényvásárlásról, illetve 2 milliárdos tőkeemelésről dönthet a tavaly 220 milliós veszteséget elszenvedő Humet április 30.-i Erdőbényén tartott közgyűlése.

2010. április 12. hétfő, 13:38

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A törzsrészvények száz darabonkénti összevonását, illetve névértékük hatodolását tűzte éves közgyűlésének napirendjére a Humet - derül ki a társaság BÉT-en közzétett közgyűlési határozati javaslataiból. A lépés következtében a cég alaptőkéjét 807 800 darab 100 forint névértékű törzsrészvény, valamint a változatlanul hagyott 3,5 millió darab tízszeres szavazati jogot biztosító elsőbbségi részvény testesítené meg. Utóbbiak szavazati súlya ráadásul növekedne is a jelenlegi 30 százalékhoz képest.

A részvények felszorzása utáni névértékcsökkentéssel az 500 forintos különbözet tőketartalékba kerülne, míg az alaptőke 403,9 millió forinttal 101,78 millióra apadna.

Bár a Humet részvényeinek árfolyama szempontjából első ránézésre jól mutathat a 15-16 forintról 1500-1600 forintra ugrás, az esetleg korábbról magasabb árfolyamon beragadt kisbefektetők szempontjából ez nem jár lényegi változással (azon kívül, hogy eddigi papírjaik száma századára csökken).

Olcsóbban tud majd azonban tőkét emelni a vezetőség, hisz a névérték vágása után 600 forint helyett 100 forinton nyomtathat majd új részvényeket (amelyet aztán a jegyzők az árfolyam függvényében tíz-tizenötszörös áron csepegtethetnek vissza a tőzsdén.

A hivatalosan a tervezett akvizíciók (így például a tavaly októberben bejelentett, ám részleteiben azóta is ismeretlen vásárlás) finanszírozása érdekében több lépést is tervez az igazgatóság.

Egyrészt 2011. október 31-ig bezárólag ismeretlen mennyiségű saját részvény visszavásárlására jogosítaná fel a közgyűlés a menedzsmentet. Másrészt 2011. április 30-ig 2 milliárd forintos forrásbevonásra hatalmaznák fel őket ismét. Ez már a múlt decemberi közgyűlésen is napirenden volt, Galamb Vilmos, a Humet elnöke akkor a Napinak leszögezte, az összeg minél nagyobb részét szeretnék zártkörű tőkeemelés formájában végrehajtani. (Mindenesetre a társaság előtörténetének ismeretében nyilvános feltőkésítési forma választásánál csak a legvakmerőbb kisbefektetőknek ajánlatos részt venni benne.)

A BÉT-en közzétett dokumentumok közt található a Humet éves jelentése is, amely azonban az árbevétel terén legkomolyabb tételt jelentő, ám veszteséges Reanal tavaly decemberi kiszervezése, illetve annak tőkeemelése folytán a konszolidációs körből való kihigítása miatt kvázi értelmezhetetlenné teszi a jelentést.

Ami látszik, az a 814,39 milliós árbevétel mellett 220 millió forintos nettó veszteség, ami tavalyelőtt még 2,23 milliárdos forgalom mellett 295 milliós negatív eredmény volt.

Az mindenesetre érdekes fejlemény, hogy a konszolidációs körben beálló változások ellenére (vagy éppen azok hatására) a Humet kötelezettségei év/év alapon 412 millió forinttal közel 740 millióra duzzadtak. Márpedig a decemberi közgyűlés után a Napinak nyilatkozó elnök, illetve Csereklei Gábor vezérigazgató azt nyilatkozta, hogy a szétválással - melynek során kikerültek a cégből a legértékesebb vagyonelemek, köztük a Reanal is - véleményük szerint tehermentesítették a Humetet és megnyílt az út a további forrásbevonások előtt - fogalmazásuk szerint "csődkockázat nélkül".

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet