BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy éven belül végelszámolás várhat a Genesisre

A külföldi leányvállalatok jövőbeni eladását követően a Genesis végelszámolását kezdeményezné a társaság legnagyobb részvényese. A bejelentés hatására beszakadt az árfolyam, Rényi Gábor vezérigazgató szerint viszont ez jó hír.

2009. október 6. kedd, 08:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lehetséges legnagyobb mértékben, húsz százalékkal zuhant hétfőn a Genesis árfolyama a tőzsdén. A rendkívüli visszaesést Peter H. Jacobs - a társaság legnagyobb részvényese, a Genesis Investment Funds igazgatója - BÉT-en közzétett levele váltotta ki. Ebben Jacobs kifejti, hogy a három leányvállalat átadása, azaz az alaptevékenységek irányításának Amerikába kerülése után a csupán Cogenco-részvényeket tulajdonló Genesisnek a jövőben nem lesz szüksége a jelenlegi nagyságú menedzsmentre.

A közlemény szerint a leányok eladásával lehetővé válna a Genesis lehetséges legkorábbi végelszámolása, amelynek során a Cogenco-részvényeket - valamelyik amerikai tőzsdén történő bevezetésüket követően - szétoszthatnák a Genesis Energy részvényesei között.

A bejelentés előzménye az az adásvételi szerződés, amelyet a Genesis még augusztusban kötött az Egyesült Államokban bejegyzett Cogenco International nevű vállalattal. Ennek értelmében a Genesis az egyelőre csak tervezőasztalon létező napelemgyárainak terveit birtokló spanyol, szingapúri és magyar leányait cserélné el a Cogenco részvényeire. A Genesis rendkívüli közgyűlése által szeptember 15-én jóváhagyott szerződés több szigorú feltételt is tartalmaz, többek közt a Cogenco 50 millió dolláros nyilvános tőkeemelését.

Ez azt feltételezi, hogy a kockázatoktól vissza nem riadó befektetők legalább 10 dollárért jegyeznék a jelenleg pink sheet (azaz tőzsdén kívüli), első pénzügyi negyedéves jelentése alapján közel 128 500 dolláros negatív könyv szerinti értékkel, illetve csaknem 6,18 millió dolláros felhalmozott veszteséggel rendelkező, 21 éve alvó cég részvényeit.

David W. Brenman leszögezi, hogy nem maradéktalanul biztosított a tőkebevonás sikeressége. Márpedig ez szavatolhatná, hogy a Cogenco gyorsjelentése szerint 2006 óta fizetés nélkül dolgozó Brenman végre részesülhessen kompenzációban. Ettől függetlenül a spanyol napelemgyár finanszírozására a közleményben meg nem nevezett luxemburgi alapkezelő egy szintén luxemburgi életbiztosítóval együttműködve külön befektetési jegyet hozna létre, amelyet unit-linked megoldással értékesítenének, Jacobs szerint már október közepétől.

A Napi megkeresésére Rényi Gábor, a Genesis vezérigazgatója értetlenségét fejezte ki az árfolyam zuhanásával kapcsolatban. Véleménye szerint félreértés történt, ugyanis a levélben említett mihamarabbi végelszámolás csak a Cogenco sikeres tőkeemelése és egy nagy likviditású amerikai tőzsdére (például a New York-i értéktőzsdére vagy a Nasdaqra) történő bevezetése után kerülhetne sor, ez pedig egy éven belül esedékes. Addig is a forgalomban tartáshoz szükséges infrastruktúra fenntartásával folyamatosan tájékoztatják a befektetőket a fejleményekről. Mint fogalmazott, a közlemény tartalma tulajdonképpen örömhír, hisz külföldön sokkal jobbak a növekedési lehetőségek.

A végelszámolás kapcsán Rényi a befektetők szempontjából nem lát kivetnivalót abban, hogy a részvények tőzsdei kivezetése után a Genesis részvényeinek helyét amerikai tőzsdére bevezetett papírok vennék át.

A Jacobs-levél azon felvetésére, amely szerint Rényi fontolja meg lemondását igazgatótanácsi tagságáról és vezérigazgatói tisztségéről, a társaság alapítója úgy reagált, a leányok eladása után, a Genesis alvócéggé válásával távozik majd. Akkor ugyanis már nem lesz szükség egy további, feleslegesen nagy bérköltséggel járó cégvezetőre.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet