BUX 139460.27 0,11 %
OTP 45460 0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ezüstből és földgázból érdemes feltankolni

Rövid és középtávon a földgáz, a cukor, a kávé és a kakaó, illetve az ezüst lehet felülteljesítő az árupiacokon a Napi által megkérdezett szakértők szerint. Hosszabb távon azonban érdemes lehet a szójára is odafigyelni, fél szemmel a dollárra sandítva.

2009. szeptember 22. kedd, 08:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybankok likviditásnövelő intézkedései nyomán a tőzsdékhez hasonlóan folyamatosan növekszik az árupiacokra beáramló pénz, ami a továbbiakban is árfelhajtó hatással bírhat, de ugyanígy hathat egy esetleges dollárgyengülés is - mondta lapunknak Hont András, a Hamilton Tőzsdeügynökség üzletkötője.

A szakember a következő időszakban az arannyal szemben még mindig elég mélyen lévő ezüstöt, illetve az idén többéves mélypontot megjárt földgázt tartja jó befektetésnek. Utóbbi főleg a fűtési szezon beindulásával térhet magához, és az emelkedés esélyét növeli, hogy az olajjal hagyományosan együtt mozgó energiahordozó egész évben alulteljesített, így alaposan kitágult a kettő közötti különbség.

Az év végétől, jövő év elejétől hasonlóan pozitívan ítéli meg a földgáz kilátásait Heitner Tamás, a Solar Capital üzletkötője is, de hozzátette, sok függ az időjárás alakulásától is. Az energiahordozó októberi jegyzése 3,6 dollár, novemberi határidős jegyzése 4,5, míg a decemberié 5,2 dollár volt hétfő délután.

A jó terméshozamok miatt az utóbbi hónapokban igencsak gyengén teljesítő gabonák, így a búza, a kukorica vagy a szója az elkövetkező hetekben még mozoghatnak lefelé - véli Hont. A jegybankok intézkedései miatt idővel fellépő inflációs nyomás, a növekvő élelmezési és takarmányozási kereslet, illetve részben az alternatív energia felhasználása miatt a jövőben bőven van mozgástér felfelé. Ráadásul a jelenleg igen alacsony szinten lévő raktárkészletek feltöltésére most remek alkalom adódik, jövőre ugyanis már csökkenhetnek a vetésterületek.

A gabonák közül egyedül a szója ára tartotta magát jól az elmúlt időszakban. Addig ugyanis, amíg búza és a kukorica sokéves mélypontokat ütött, a szója drágulni is tudott - szögezte le Heitner.

A szakértő szerint a gabonák ősszel már bázist építhetnek és onnan megkezdődhet egy lassú emelkedés. Amennyiben viszont beköszönt a már régóta emlegetett tőkepiaci korrekció, akkor a "szegény embert az ág is húzza" alapon pont ezeket a gyengén teljesítőket érdemes shortolni.

Az utóbbi hónapokban óriási rallyt felmutató nyerscukor árfolyama kifulladni látszik. Jegyzése igen széles sávban csapongott, így nehezen kereskedhető termékké vált. Ettől függetlenül Heitner szerint az év végéig jöhet még emelkedés, jövőre viszont az új termés vetésterületének és várható hozamának függvényében esés is jöhet. Hont ellenben úgy véli, hogy egy kötelező korrekció ellenére jók a fundamentumok, stabilan növekszik a kereslet, így érdemes lehet továbbra is kereskedni ezzel a termékkel.

Az arabika kávé egyelőre jól teljesít, de ez is nagy kilengéseket produkál. Hont szerint masszív emelkedés a múlt heti megugrás után nem valószínű, sőt akár egy 10-15 százalékos korrekció is benne van a pakliban, így csak óvatos vételt javasol. Kakaófronton az állandó elefántcsontparti politikai kockázat, illetve a kereslettel lépést tartani nem tudó kínálat lehet árfelhajtó hatással. Ennek ellenére az utóbbi hetekben alapvetően állandónak tekinthető az emelkedés - szögezte le Heitner.

Kérdés azonban, hogy az egy-egy napon brutális, 2-300 pontos kilengést produkáló kakaóárfolyam mennyire függetleníthető a dollár és a részvénypiacok mozgásától. Mindazonáltal Heitner szerint egy esetleges tőzsdei korrekció esetén is a cukor, a kávé és a kakaó bizonyulna a legellenállóbbnak a termények közül.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet