BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyögvenyelős állampapír-aukciók az USA-ban

A héten rekordösszegű, 115 milliárd dolláros állampapír-kiírásra került sor az USA-ban, a kereslet viszont minden volt, csak lelkes nem. Így döcögőssé válhat a irdatlan ütemben bővülő amerikai államháztartási hiány finanszírozása.

2009. július 30. csütörtök, 20:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csütörtökön este a hét éves állampapírok 28 milliárd dollár értékű aukciójára már növekvő érdeklődés mellett került sor, miután kedden visszafogott kereslet miatt mindössze 42 milliárdért adtak el két éves, szerdán pedig az elemzői kommentárok szerint szintén elég lagymatag érdeklődés mellett 39 milliárdért öt éves kötvényeket - írja a Reuters.

Utóbbiak hozama alacsonyabban alakult ugyan az előző alkalomnál, de így is túltett az elemzői várakozásokon.

Minden jel arra utal, a befektetők attól tartanak, hogy az egyre növekvő államháztartási hiány finanszírozására megindult államkötvény-dömping meghaladja a világ felvevőpiacainak befogadóképességét.

Az elsődleges forgalmazó Goldman Sachs elemzői szerint a 2010 szeptemberéig tartó két pénzügyi év során az Egyesült Államok várhatóan 2900 milliárd dollárnyi állampapírt bocsát ki.

Az eddigi aukciókon nagy érdeklődés övezte az úgynevezett közvetett licitálók vásárlási kedvét, mivel ezek közé tartoznak a nemzetközi jegybankok is. Ezek pedig április óta a legalacsonyabb mennyiségű ötéves papírt vásárolták szerdán, 36,7 százalékát a teljes csomagnak. A kétéves lejáratnál a múlt havi 69 százalékkal szemben csupán a felkínált mennyiség harmadát értékesítették kedden. A csütörtöki, hosszú szünet után újra bevezetett hétéves államkötvények aukcióján már javuló tendenciát regisztráltak, ekkor ugyanis a felkínált mennyiség 67 százalékára jelentkeztek a közvetett licitálók - írja Marketwatch.

Mindeközben az amerikai állampapírok hozama a gyenge aukciók, illetve a vártnál rosszabb munkaerőpiaci adat miatt tovább emelkedett. A menedékeszköznek számító értékpapírok szempontjából árletörő hatása van a túlfűtött tőzsdei optimizmusnak is.

Az árfolyamok beszakadásának csak az állta útját, hogy a Fed a csütörtöki kereskedés folyamán a piacon vásárolt vissza vegyes lejáratú állampapírokat a hitelkihelyezés élénkítésének, illetve a jelzáloghitelkamatok lejjebb szorításának céljából.

A hozamemelkedés abból a szempontból is igen érzékenyen érintheti a befektetőket, hogy a Fed a jövő héten jelenti be a lejáró állampapírok megújításának ütemezését.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet