BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyűjtögeti az eurót a lakosság

Bár némileg emelkedett májusban a hazai nyilvános alapok vagyona, e mögött nagymértékű pénzkivonás és jelentős árfolyamnyereségek kettőssége húzódik meg. Elsősorban ismét a minimális kockázatú pénzpiaci, köztük az euróalapok voltak keresettek.

2009. június 9. kedd, 08:48

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

Májusban számításaink szerint összességében 2,7 milliárd forinttal nőhetett a hazai nyilvános (és a Bamosz-adatbázisban szereplő) befektetési alapok vagyona, ami az utóbbi hónapok stagnáló-csökkenő adataihoz képest látszólag nem rossz eredmény. Ha azonban az alapok vagyonának értékváltozását (az árfolyamok módosulását) is figyelembe vesszük, akkor már borúsabb a kép, legalábbis az alapkezelők számára: a befektetők ugyanis eszerint 32 milliárd forintot vittek el az alapokból. Ez persze sok befektetésijegy-tulajdonos számára valahol jó hír is, ugyanis csak úgy lehetséges, ha közel 35 milliárd forintnyi árfolyamnyereség keletkezett a hónap során a befektetéseiken. (A tőzsdei részvényárakon kívül világszerte a hazai állampapírpiac is pozitív szakaszban volt.) További érdekesség, hogy körülbelül kétszer annyi alapból vettek ki pénzt, mint ahányba betettek.

A képet árnyalja, hogy ami az egyes alapfajtákat illeti, a pénzkivét egy része várható volt: az utóbbi időben ugyanis számos zárt végű garantált alap járt le, amelyek általában nyílt végűként tovább működnek ugyan, de tulajdonosaik jelentős részben úgy döntöttek, hogy kiszállnak. Az sem meglepő, hiszen az utóbbi fél év folyamataiba beleillik, hogy a nyitva maradt ingatlanalapokból lassan, de biztosan csordogál el a tőke, a nagyobbakból jellemzően havonta több milliárd forint. Ezenkívül a kötvényalapok rossz passza is tovább tart, általában szerény mértékben, de belőlük is menekül a tőke. A részvényalapok között is jó néhány van, ahol a tőzsdei árfolyamok szárnyalását sokan a nyereség besöprésére használták fel.

A lista vidámabb végén szinte kizárólag pénzpiaci alapokat találunk, és feltűnően sok, minden harmadik közöttük euróban denominált sorozat, ami jelzi, hogy a hektikusan ugráló árfolyamok - és viszonylag erős forint - közepette sok befektető igyekezett devizában takarékoskodni. Ezen a szinte kockázatmentes területen kívül még a másik végletnél is megfigyelhető az érdeklődés növekedése: a legkockázatosabb származtatott alapoknál és néhány egzotikus, például ázsiai részvényalapnál.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet