BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óriásit lehetett kaszálni egyszerűen is

Kiugró hozamot értek el a részvényalapok, köztük is főleg a kelet-közép-európai térségre specializálódott termékek az utóbbi három hónapban. De a március közepe óta tartó jó hangulat a hazai kötvényalapoknak is jót tett, a devizásoknak ugyanakkor már kevésbé. Így viszonylag egyszerűen lehetett sokat keresni, ha valaki jókor szállt be a jó termékbe.

2009. május 26. kedd, 12:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

Nagyon magas hozamot ért el a részvényalapok többsége a május 22-ig eltelt három hónap alatt: a csúcstartók 50 százalék körül jártak, méghozzá nem évesítve, hanem nominálisan. Bár a legtöbb részvényindex március 9-10. körül érte el mélypontját az idén, már február végén sem voltak sokkal feljebb, a BUX index záróértéke például 10 380 pont volt február 20-án, csak mintegy 500 ponttal tért el a mélyponttól. Így az utóbbi három hónap hozamadatai viszonylag jó képet adnak arról, hogyan járt - illetve járhatott volna - az, aki nagyjából el tudta, merte kapni a piacok kora tavaszi mélypontját.

Nagyot kaszáltak a részvényalapok

A hozamlista első 30-40 helyén csupa tiszta részvényalapot és részvénytúlsúlyos alapot találunk, azok között is elsősorban a térségünkre, Kelet-Közép-Európára szakosodott sorozatokat. Ahogy tőzsdénken az árfolyamok tavaly a fejlett országokat túlszárnyalva estek, most az emelkedésben is élen jártak. Ráadásul a devizahatások is relatív előnyhöz juttatták őket: az euró február 20-a óta 8, a dollár pedig 17 százalékkal lett olcsóbb, így sok alap euróban vagy dollárban jegyzett értékpapírjai nyereségének egy része forintra átszámolva eltűnik. Ugyanakkor a lengyel zloty és a cseh korona ára forintban szinte semmit sem változott azóta, az orosz rubel is keveset, ez is a kelet-közép-európai befektetéseknek kedvezett.

A lista első 17 helyén tehát így a térségünkben aktív részvényalapok vannak, és utána is sokáig csak mutatóba tűnik fel egy-két egyéb terület, mint a bankszektor, energiaszektor, Törökország, a Távol-Kelet. A pár éve slágerterméknek számító ázsiai alapok ebben a hosszban csak mintegy 20-25 százalékig jutottak, persze szintén évesítés nélkül. Az utóbbi időben a hazai alapkezelési szektor beteg emberének számító, évek óta zsugorodó hazai kötvényalapok körében - főleg ahhoz képest, hogy kockázatuk jóval csekélyebb - szintén szép eredmények születtek, a 10-13 százalékos - éves szinten 40 százalék körüli - teljesítményt semmilyen akciós betét nem tudja túlszárnyalni.

Lemaradó ingatlan- és kötvényalapok

Ami a lista végét illeti, ott egyrészt a hányatott sorsú ingatlanalapok állnak, amelyek nagyobb része március során jelentős portfólióleértékelést könyvelt el. Másrészt találunk ott szép számmal olyan kötvényalapokat is, amelyek devizában jegyzett értékpapírokat vásárolnak - ezek teljesítménye elsősorban a már részletezett devizaárfolyam-változások miatt eshetett vissza. Összességében azonban a 280 darab, a Bamosz-adatbázisban szereplő alap közül csak 38 hozama volt kisebb-nagyobb mértékben mínuszos, ami ilyen válságos időkben talán nem nevezhető rossznak.

Azt mindenesetre hozzá kell tenni, hogy táblázatunk inkább az egyes szektorok, alapfajták közötti különbségek megfigyelésére alkalmas, a különböző konkrét alapok eredményei közötti különbségek ilyen rövid távon nem tekinthetők mérvadónak. Ennek oka, hogy eltérnek a nettó eszközérték számításának módszerei (például nem is mindig ugyanazon napi piaci árfolyamok alapján számoltak), és a tőzsdei árak volatilitása is sokat nyom ilyenkor a latban.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet