BUX 139094.01 -0,15 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bajba sodorhatjuk a bevásárlóközpontokat

A fogyasztói szokások hosszú távú változása a gazdasági válság hatására erősödni látszik - áll a GfK Hungária legfrissebb felmérésében, amelyet kedden jutatott el a Napi Onlinenak. E szerint csökken az élményszerű nagybevásárlások aránya, helyette többször, de kevesebb értékben vásárolunk.

2009. május 26. kedd, 11:44

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt másfél évben a fogyasztói szokások lassú változása figyelhető meg, amely a válság hatására erősödni látszik. A nagy alapterületű, széles választékkal rendelkező hiper- és szupermarket csatorna esetében az élményszerű nagybevásárlások aránya csökken, helyette gyakoribb, de kisebb kosárértékkel rendelkező bevásárlásokat tartanak a háztartások. A 2008-as évben a hipermarketek esetében 5,3 százalékkal nőtt a vásárlások gyakorisága, ezzel párhuzamosan pedig az átlagos vásárlások értéke 3,2 százalékkal csökkent 2007 teljes évhez képest.

2009 első negyedévében a hipermarketek mellett már a szupermarket csatornánál is csökkenő értéket tapasztalt a kutatóintézet. A 2008 első negyedévében mért 1684 forintos kosárátlag 1641 forintra esett vissza. Eközben gyakrabban, 23 alkalommal vásárolt egy átlagos magyar háztartás szupermarketben az év első három hónapja során, a tavalyi év, hasonló időszakában mért 21 alkalommal szemben.

Hasonló tendenciáról ad számot a GfK Hungária Shopping Monitor és Shopping Missions kétévente készülő felmérése is, amely a fogyasztói attitűdökről, preferenciákról, többek között a boltválasztás szempontjairól szolgál részletes információkkal. A megkérdezettek elmúlt években adott válaszai alapján elmondható, hogy a lakosság egyre kisebb arányban vallja azt, hogy a hipermarket csatornában költi el a legtöbb pénzt élelmiszerre. Ezzel párhuzamosan pedig egyenesen nőtt a kisebb, önkiszolgáló boltok említésének aránya. A tavalyi évben a válaszadók 32 százaléka vallotta, hogy a kisboltokban költötte el a legtöbb pénzt élelmiszerre és ez az arány meghaladta a korábban egyértelműen vezető hipermarketek említését. Ugyancsak 2008-ban a válaszadók 27 százaléka említette a hipermarket csatornát fő beszerzési forrásként, míg ez a szám 2005-ben 32 százalék volt. A boltválasztás legfontosabb szempontja továbbra is a minőség, vagyis, hogy az áruk frissek és jó minőségűek legyenek, míg az árszínvonal 2003 óta folyamatosan a második helyen áll.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet