BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol elbukta a tőzsdei cégek nyereségét

A magyar tőzsde 19 éves újkori története során először volt negatív az A kategóriás tőzsdei társaságok negyedéves összesített eredménye. A 47,5 milliárdos mínusz ugyan a Molnak tudható be, ám nélküle is negyedével zsugorodott az összprofit.

2009. május 22. péntek, 11:26

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tizenkilenc, az A kategóriában szereplő tőzsdei cég tette közzé tegnapig első negyedéves jelentését, csak az AAA és a Humet hiányzik a sorból. A kép elég elszomorító, bár aligha meglepő: az összesített nettó profit a tavalyi 154 milliárdról -47,5 milliárdra csökkent. Tavaly hatan, idén már kilencen zártak veszteséggel, a legjelentősebb mértékben a Mol pozíciója romlott. (Az olajcég tavaly 65 milliárdos pluszról, idén 115 milliárdos mínuszról számolt be, devizahitelei és készletei átértékelése miatt.) Ám nem írható kizárólag a Mol számlájára a drasztikus eredményromlás, ugyanis az olajcég nélkül is 28 százalékkal estek az eredmények. Az OTP profitja negyedével csökkent (55 milliárdról 42 milliárdra), az FHB-é 2,3 milliárdról 1,5 milliárdra, ám ezzel együtt a bankok - nemzetközi összehasonlításban - viszonylag jól teljesítettek.

A mezőnyből messze kiemelkedik a két gyógyszergyártó teljesítménye. Az Egis 6 és a Richter 21,5 milliárdos eredménye egyaránt duplája a tavalyinak, igaz, mindkét cégnél pénzügyi tételek is segítették a rekordot. (Az első negyedév végén 307 forintot érő euró különösen a Richter kétharmad részben euróban álló 100 milliárd forintos pénztartalékán dobott sokat.)

A többi exportőr már nem áll ilyen jól. A Linamar még a nyertesek között van (382 millióval), de a Rába 2,2 milliárdos veszteségében és a Danubius 5 milliárdos mínuszában benne van a devizás hitelek hatása. (A Rába hedge-üzletein elért 10 és az OTP hasonló 14 milliárdos vesztesége az IFRS-számvitel lehetőségeit kihasználva nem rontja az első negyedéves eredményt.)

Két tavalyi vesztes tudott idén nulla felett végezni, a Synergon háromnegyedmilliárdos, a Zwack 100 millió alatti tavalyi veszteséget váltott pozitívba. A szinten maradás jellemezte az Állami Nyomda és az RFV tevékenységét.

Saját tőkéjéhez képest az Állami Nyomda a legdrágább tőzsdei cég (ha a teljesen illikvid RFV 6 feletti P/BV mutatójától eltekintünk), őt a bevezetése óta magasra értékelt Zwack követi. (Mindkét részvény hosszú évek óta stabil osztalékfizető.) A néhány éve még igencsak drágának számító bankok még a könyvértéküket sem érik meg, az OTP egykor 5 feletti P/BV mutatója 0,8 alá, az FHB-é is 1 alá csökkent. A legolcsóbb papír (ha az ugyancsak teljesen illikvid TVK-t nem számoljuk) nem meglepő módon a Rába, amely a saját tőkéje alig kétharmadát éri a parketten. A legstabilabbak - ugyancsak nem meglepő - a gyógyszergyártók, az Egis saját tőkéje kötelezettségeinek 6, a Richteré csaknem hétszeresére nyújt fedezetet.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet