BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Semmi nem állítja meg a dollár esését?

A zöldhasú az euróval szemben még szerdán áttörte a kulcsfontosságúnak tartott 1,3735-ös technikai szintet.

2009. május 21. csütörtök, 20:02

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az euró/dollár kurzusa csütörtök este már az 1,39-es sáv felé száguldott, négyhavi mélypontot érve el. A zöldhasú leértékelődését nagyban segítette a Fed elnökének legújabb, a korábbinál borúlátóbb hosszú távú gazdasági előrejelzése, de az S&P figyelmeztetése, miszerint leminősítheti Nagy Britannia adósságosztályzatát is árnyat vetett az amerikai devizára. Elemzők attól tartanak, hogy a brit gazdaságéhoz hasonló problémákkal küzdő tengerentúl lehet a következő a nemzetközi hitelminősítő listáján, annak ellenére, hogy mind a Moody's, mind a Fitch közölte: továbbra is stabilnak látja a szigetország kilátásait.

A font euróval szembeni napokkal ezelőtt elért éves csúcsáról gyorsan alászállt, ám a dollárral szembeni veszteségeit a zöldhasút is elérő bizonytalanság miatt gyorsan ledolgozta. Az amerikai devizával szembeni növekvő bizonytalanságot jelzi az is a szakértők szerint, hogy az arany árfolyama tovább emelkedett a csütörtöki árupiaci kereskedésben, elérve a 944 dolláros unciánkénti jegyzést - ez közel kéthavi csúcsot jelent.

A Citigroup pénzpiaci stratégája a Bloombergnek nyilatkozva elmondta: a dollár euróval szembeni leértékelődése az amerikai válságkezelés hatékonyságával kapcsolatos aggodalmakat tükrözi. A befektetők amiatt aggódnak, hogy a Fed laza monetáris politikája inflációgerjesztő hatású lehet - ezt a vélekedést csak alátámasztja a Goldman Sachs friss becslése, miszerint az amerikai kormányzat az idén minden eddigit felülmúló 3,25 ezer milliárd dollár értékű állampapír-kibocsátásra készül. Ezzel párhuzamosan a Fed jelentős állampapír-piaci vásárlásba kezdett, hogy ezzel is enyhítse a hitelköltségeket.

A Royal Bank of Scotland devizapiaci stratégája szerint a dollár mostani leértékelődése jóval felülmúlja az euró, a font vagy a jen mélyrepülését, annak ellenére, hogy a tőkepiaci hangulat ezt nem támasztja alá. A dollár önálló életre kelt, és meredek esésbe kezdett - jegyzi meg az elemző, aki a zöldhasú shortolására bíztatja a befektetőket bármely "rizikósnak" tartott deviza - mint például a brazil reál - és a jen kombinációja ellenében. Az RBS szakértője szerint a dollár esésén jól lehet majd keresni akkor is, ha a kanadai dollárral szemben shortolják az invesztorok.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet