A drágulás mögött a részvénypiacokon is megmutatkozó, a korábban gondoltnál gyorsabb fellendülésre vonatkozó bizakodás áll, ami az energiahordozó iránti keresletet is növelni fogja a várakozások szerint. A dollár gyengülése szintén ebbe az irányba hat, viszont elvileg lefelé kéne szorítania az árakat az amerikai készletek további bővüléséről szóló elemzői várakozásoknak. A Bloomberg konszenzusa szerint az amerikai készletek tovább emelkedtek, és legutóbb 1990-ben tapasztalt szintekre jutott.
Az emberek gyors gazdasági fellendülésre számítanak, a javuló hangulat pedig emeli a részvénypiacokat, és gyengíti a dollárt - mindkét jelenség az olaj drágulását okozza - mondta Eugen Weinberg, a Commerzbank elemzője. A piac azonban továbbra is érdeklődéssel várja az energiaügyi minisztérium szerdai jelentését is az amerikai készletekről.
Az amerikai könnyűolaj kedden 60,08 dolláron is forgott a New York-i árutőzsdén júniusi teljesítésre, ami legutóbb november 11-én fordult elő. Csak az elmúlt héten mintegy 10 százalékkal drágult a fekete arany, idén pedig már 34 százalékkal emelkedett az árszint, amit persze az OECD rekord mértékű termeléscsökkentése is támogatott.
