BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Évi 18 százalék a nem túl nagy kilengésű napokra

A trendnélküliségre fogad a Dollártrend Alap

2009. május 8. péntek, 16:49

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Dollártrend Tőkevédett Alap néven új, zártvégű alapot kínál május 22-ig a Budapest Alapkezelő. Az alap akkor fizet majd hozamot befektetőinek, ha a dollár/forint árfolyam egy bizonyos sávból nem lép ki, azaz nem annyira a dollárárfolyam trendjére, hanem inkább nagyjából trend nélküli, csak kisebb kilengéseket mutató mozgására fogad az, aki vesz majd az értékpapírokból.

Konkrétan, a jegyzés után meghatároznak majd egy középárfolyamot (k-val jelölik), és egy ahhoz tartozó, plusz-mínusz x százalékos sávot, majd évi 18 százalékos hozam jár majd azokra a napokra, amelyeken az árfolyam nem lép ki ebből a sávból. Az x értékét előzetesen 2-4 százalékpontra becsülik, ami a két éves futamidő alatt igencsak szűk tartománynak tűnik, ha az utóbbi évek óriási dollárár-mozgásaira visszaemlékezünk. Szerencsére azonban annyi könnyítést tartalmaz a rendszer, hogy az alkalmazott középárfolyam értékét negyedévente újradefiniálják, így jóval nagyobb esély van rá, hogy az árfolyam legalább az idő nagyobb részében benne marad a sávban. A két év alatt így nyolcféle középárfolyamot használnak majd.

Az utóbbi években több olyan befektetést, főleg a tőkevédett alapokhoz hasonló kötvényeket értékesítettek az ügyfeleknek a hazai pénzügyi csoportok, amelyek devizaárfolyamoktól függtek, általában az euró/forint árnak nem volt szabad kilógnia egy bizonyos sávból. Ezek jelentős része az utóbbi egy év extrém árfolyammozgásai miatt nem bizonyult túl szerencsés befektetésnek.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet