Dollártrend Tőkevédett Alap néven új, zártvégű alapot kínál május 22-ig a Budapest Alapkezelő. Az alap akkor fizet majd hozamot befektetőinek, ha a dollár/forint árfolyam egy bizonyos sávból nem lép ki, azaz nem annyira a dollárárfolyam trendjére, hanem inkább nagyjából trend nélküli, csak kisebb kilengéseket mutató mozgására fogad az, aki vesz majd az értékpapírokból.
Konkrétan, a jegyzés után meghatároznak majd egy középárfolyamot (k-val jelölik), és egy ahhoz tartozó, plusz-mínusz x százalékos sávot, majd évi 18 százalékos hozam jár majd azokra a napokra, amelyeken az árfolyam nem lép ki ebből a sávból. Az x értékét előzetesen 2-4 százalékpontra becsülik, ami a két éves futamidő alatt igencsak szűk tartománynak tűnik, ha az utóbbi évek óriási dollárár-mozgásaira visszaemlékezünk. Szerencsére azonban annyi könnyítést tartalmaz a rendszer, hogy az alkalmazott középárfolyam értékét negyedévente újradefiniálják, így jóval nagyobb esély van rá, hogy az árfolyam legalább az idő nagyobb részében benne marad a sávban. A két év alatt így nyolcféle középárfolyamot használnak majd.
Az utóbbi években több olyan befektetést, főleg a tőkevédett alapokhoz hasonló kötvényeket értékesítettek az ügyfeleknek a hazai pénzügyi csoportok, amelyek devizaárfolyamoktól függtek, általában az euró/forint árnak nem volt szabad kilógnia egy bizonyos sávból. Ezek jelentős része az utóbbi egy év extrém árfolyammozgásai miatt nem bizonyult túl szerencsés befektetésnek.
