BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tart még a lendület Európában

A vezető európai részvénypiacok hétfőn is folytatták kiváló áprilisi teljesítményüket, amit ezúttal az energiaiparban és ipari gépgyártásban tevékenykedő cégek vezettek, de a kedvező makroadatok is segítették az emelkedést.

2009. május 4. hétfő, 19:41

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az FTSEurofirst 300 index 1,6 százalékkal tudott emelkedni a hét első napján, ami január 12. óta a legmagasabb érték.

A nagy nyertesek között van a Fiat is, 8 százalék fölötti drágulásának okai között ott lehet az európai autóipari óriás létrehozásának ötlete is, amit a társaság vezetője ismertetett elsősorban a General Motors Opel egységének megvásárlásával. A hírekre a Renault és a Porsche is emelkedett, de a VW gyengült.

A nyersolaj ára közel 55 dollárra emelkedett, ez pedig az olajtársaságok árfolyamát tolta följebb, de például az acéliparban is hasonló folyamat volt tapasztalható.

A globális gazdasági környezet állapotára vonatkozóan biztató jelzésként értékelték az európai és ázsiai feldolgozóipar mutatóit, amelyek lassuló hanyatlást, illetve bővülést mutattak. Az Egyesült Államokban ingatlanpiaci adatok segítettek rá az emelkdésre, miután szintén meghaladták az előzetes várakozásokban szereplő számokat. Mindezzel ellentétes hatása volt az Európai Bizottság 4 százalékos idei visszaesést prognosztizáló becslésének, amely még jövőre is az euróövezet gazdaságának hajszálnyi romlását vetíti előre.

A pénzintézetek szintén emelkedtek, mivel a stressz tesztek kapcsán az elemzők most már úgy vélik, talán a korábban gondoltnál mégis csak kevesebb tőkére lesz szüksége az amerikai bankrendszernek. Az Erste Bank papírja például csaknem 10 százalékkal erősödött. A frankfurti DAX 2,8, a párizsi CAC 40 pedig 2,5 százalékkal tudott emelkedni.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet