A Napi Gazdaság értesülése szerint a szerdai kormányülésen eldőlhet, hogy kaphat-e állami garanciát a felvenni tervezett kölcsönhöz a jelenleg felszámolás alatt lévő Pápai Hús Zrt. megvásárlását döntően hitelből tervező konzorcium. Amennyiben kedvező döntés születik - és erre ágazati hírek szerint van esély -, megmenekülhet az idén előreláthatólag több mint 20 milliárd forint árbevételt elérő társaság a bezárástól. Egyelőre nem tudni, hogy az ágazat többi szereplőjének is rendelkezésre áll-e majd az állami hitelgarancia.
A vevőjelöltek 15-20 százalékos önerővel - 600-800 millió forinttal - és az ajánlott négymilliárd forintos vételár fennmaradó részének hitelből való előteremtésével remélnek hozzájutni a húsüzem készlet- és eszközállományához. A kölcsönt a Magyar Fejlesztési Banktól vennék fel, piaci feltételek mellett, és számítanak az állami garanciára is. A projektcég nyitott a jövőben csatlakozni kívánó termelők előtt is, bár a jelenleg is tag 28 agrárvállalkozás már most is biztosítja az éves vágásmennyiség 90 százalékát.
A projekttársaság ajánlatát a felszámolóbiztos, Varga Jenő, a Vectigalis Zrt. elnök-vezérigazgatója egyébként elfogadhatónak nevezte, mint mondta, a társaságban garanciát lát a cég további sikeres működésére. Mielőbb el kellene dőlnie, hogy az egyetlen vevőjelöltnek van-e esélye teljesíteni az ajánlatát, mivel jelenleg zajlanak a kereskedelmi partnerekkel és beszállítókkal a cég működését biztosító jövő évi szerződések tárgyalásai, és egyre kínosabb, hogy nem tudni, ki is írhatja majd alá ezeket - jelentette ki Varga.
A cég iránt egyébként a Debreceni Hús-csoport három üzemét megvásárló Penta Investments is érdeklődött. Martin Danko, a társaság szóvivője szerint azért nem adtak ajánlatot, mivel az egész vállalatot nem akarták megvásárolni - amennyiben azonban változnak az értékesítés feltételei és résztulajdon is szerezhető, átgondolják a lehetőségeket. A Penta egyébként - noha folyamatosan elemzi a piaci lehetőségeket, és hosszabb távon nem adta fel a további terjeszkedést - jelenleg a meglévő (három magyar és három szlovák) üzemeinek átszervezésére, konszolidációjára koncentrál, Csehországban pedig hónapokon belül lezárul egy újabb húsipari vállalat megvásárlása.
A Penta holding meglévő üzemeit takarékossági okokból országonként egy-egy társaságba szervezi, azonban az átszervezés nem érinti sem a termék-, sem a márkaportfóliót, azok továbbra is megmaradnak - mondta a Napinak Martin Danko. Magyarországon 2009 nyarára befejeződik az átszervezés, a cégcsoport Debreceni Hús néven működik majd, de központja logisztikai okokból Szolnokra költözik. A cégcsoportot jelenleg Peter Ondro, a Penta változásmenedzsere vezeti, egyelőre még nem dőlt el, hogy végül ki lesz a vezérigazgató.
