Jelentős részben ingatlanfejlesztő társaságok részvényeibe fektető alapot indít az OTP, mégpedig a csendes-óceáni térség tőzsdéire fókuszálva. Emellett európai és amerikai ingatlanfejlesztő-részvényeket vásároló alapok is vannak már az országban.
OTP Ázsiai Ingatlan és Infrastruktúra Értékpapír Alapok Alapja néven indít új nyílt végű terméket az OTP Alapkezelő, melynek formális jegyzése jelenleg zajlik, folyamatos forgalmazása pedig egy-két hét múlva várható. A termék célja, hogy ingatlanpiaci kitettséggel, illetve infrastruktúrához kapcsolódó befektetésekkel rendelkező külföldi alapokba fektessen, a tágan értelmezett ázsiai (azaz a teljes csendes-óceáni) régió hozamaiból. Az alapban ezeken keresztül mintegy 250-300 ingatlan- és infrastruktúra-fejlesztő, illetve - hasznosító társaság, valamint REIT lesz. (A REIT nyeresége magas hányadát alacsony adóterhek mellett osztalékként kifizető ingatlantársaság.)
Az újabb keletű szokásoknak megfelelően a befektetési jegyeknek két sorozata lesz, az egyik forintban, a másik euróban vásárolható meg. A devizakockázatokat az alapkezelő a tájékoztató szerint "aktívan kezeli", azaz saját belátására van bízva, hogy végez-e kockázatcsökkentő fedezeti tranzakciókat vagy sem. A befektetési jegyek forgalmazási díjai más OTP-alapokhoz hasonlóan vételkor 400, visszaváltáskor 1200 forint, illetve 2 és 5 euró.
Az ingatlanfejlesztő szférára már több alapkezelő koncentrál. A 2002 májusában indult K&H Ingatlanpiaci
az amerikai ingatlancégekre szakosodott. Az ottani ingatlanpiaci problémák és a dollár rohamos gyengülése miatt persze nem meglepő, hogy az utóbbi egy évben tőkéje negyedét elbukta. Előtte viszont eléggé sokáig jól teljesített, ötéves hozama ugyanis még ezzel együtt is évi 10,8 százalék volt.
A Dialóg Alapkezelő néhány hete hozott létre olyan alapot, amely potenciális EU-tagnak tekinthető dél- és kelet-európai országok ingatlanfejlesztő cégeibe fektet. A tavaly ősszel létrehozott, zárt végű (nem visszaváltható) OTP Reál I. hozama is elsősorban Kelet- és Kelet-Közép-Európában aktív ingatlanberuházó, -befektető, -fejlesztő cégek részvényeitől függ. Ami az infrastruktúra-témát illeti, információink szerint rövidesen a Generali készül hasonlót piacra dobni Infrastrukturális Részvény Alap néven.
A garantált típusú alapokhoz erősen hasonló, úgynevezett strukturált kötvények között is előfordult már ingatlanfejlesztőkre szakosodott sorozat a Citibanknál. A hazánkban kapható külföldi alapok körében szintén fellelhető e két téma, nemrég hozták létre például a Credit Suisse Equity Fund (Lux) Infrastructure alapot, de a nevekből ítélve lehet hasonló termék más népesebb külföldi alapcsaládokban is.
