A BÉT-en jegyzett cégek második negyedéves eredményszámai nagyrészt megegyeztek az előzetes várakozásokkal, ennek megfelelően az elemzők csupán kismértékű változtatásokat eszközöltek az idei és a 2008-as profitvárakozásokban.
Elsősorban nem a második negyedéves negyedéves eredmények, hanem sokkal inkább a hitelpiaci problémák foglalkoztatták az elemzőket az elmúlt hetekben, ennek megfelelően a részvényárfolyamokat sem a vállalati profitok alakulása, hanem a hitelpiacról érkező - főként negatív - hírek mozgatták.
Csak a Richternél javítottak
A négy blue chip közül a Richternél fölfelé, míg a Mol az OTP és a Magyar Telekom esetében lefelé módosultak a várakozások. A nagyobbik gyógyszergyártó a nyolc brókercég megkérdezésével készített konszenzusunk szerint idén 2022, jövőre pedig 2489 forintos eredményt érhet el részvényenként (EPS), ami kismértékű javulást jelentene a szakemberek három hónappal ezelőtti 2007 illetve 2417 forintos várakozásához képest, jelentősen elmaradna ugyanakkor a tavalyi egy részvényre jutó 2799 forintos profittól. Az elemzői várakozások javulása részben a forint gyengülésének köszönhető, ami egyrészt kedvezően hat a cég bevételére, másrészt felértékeli a devizában denominált követeléseket.
A másik három blue chip közül leginkább a Magyar Telekom esetében csökkentek a várakozások, a távközlési részvénytől idén 67, jövőre 75,7 forintos részvényenkénti eredményre számítanak a szakemberek, ami öt-, illetve négyforintos csökkenést jelent a három hónappal ezelőtti felméréshez képest. Az osztalékrészvényként számon tartott papír esetében elsősorban nem is a dinamikus bevételbővülés, nem is az akvizíciók, hanem sokkal inkább az őszre ígért költségcsökkentési terv lehet a árfolyamnövekedés forrása. Ennek elemei lehetnek létszámleépítések - akár 700-1000 fő -, szervezeti egységek átalakítása, ami bár azonnali költségekkel jár középtávon jó néhány milliárd forintnyi költségmegtakarítást jelenthet.
Mol, OTP
A Mol esetében sem a működésben megmutatkozó változásokról, hanem a tulajdonosi harcokról szóltak az elmúlt hónapok. A negyedéves eredmény nem indokol különösebb változtatást az elemzői modellekben, az első negyedéves gyorsjelentés után készített konszenzusunkban szereplő 2268 illetve 2190 forintos idei és 2008-as EPS-el szemben most 2148 és 2260 forintra számítanak a szakemberek. Az ajánlások itt jobbára eladásra vagy tartásra változtak, ami elsősorban azzal indokolható, hogy a tulajdonosi harc a működés alapján indokolható vállalati érték fölé hajtotta a részvény árfolyamát.
Az OTP-től a három hónappal ezelőtti konszenzusunkhoz képest 3-5 százalékkal alacsonyabb eredményeket, ugyanakkor továbbra is stabil eredménynövekedést várnak a szakemberek: a bank idén részvényenként 752 forintot, míg jövőre 868 forint profitot termelhet. Az elemzői célárak jelentősen meghaladják a jelenlegi tőzsdei árat, ennek megfelelően az ajánlások többsége vétel.
Mi a helyzet a második vonalban?
A fogyatkozó közepes kapitalizációjú papírok közül a Danubius esetében nem változott számottevően az elemzői konszenzus, miközben az Egis esetében jó 10 százalékkal várnak kevesebb idei és 2008-as nyereséget, mint három hónapja. Az FHB-nál sem változtak érdemben az idei 100 forint körüli EPS-várakozások, míg a 2008-as profitra vonatkozó becslések átlaga mintegy tíz százalékkal ugyancsak 100 forintra süllyedt.
Drágák, vagy olcsók a részvények?
A várakozások szerint a vezető részvények közül idén egyedül az OTP tudja majd növelni nyereségét, amivel a BÉT-en jegyzett részvények összesített profitjának évek óta tartó növekedése idén megakadhat. A P/E rátákat szemlélve elmondható, hogy a kiadós augusztusi esést követően nem tekinthetők drágának a magyar blue chipek, az OTP-vel a szeptember 4-i záróárral számolva a 2007-re várt eredemény 12,5-szeresén kereskednek, míg a Mol 12,3, a Richter 18,3 a Magyar Telekom pedig 14,3-as P/E mellett forog.
