A tegnapi pesszimista amerikai zárás után Ázsiában és Európában is zuhanásnak indultak a tőzsdemutatók, a főbb nyugat-európai mutatók három százalékhoz közeli esést szenvedtek el, míg a magyar piac benchmarkja, a BUX 3,8, komponensei között pedig az OTP több mint hat százalékkal zuhant csütörtök kora délutánig. Érdekes, hogy a pesszimizmus az eddig stabilitást mutató kisebb papírokra is átterjedt, a Rába közel 5, a Fotex közel négy, a Synergon közel 8 százalékos mínuszt mutatott kettőkor.
Hitelpiacról jöttek a gondok, ott is kell megoldódniuk
Majoros György, a K&H Alapkezelő porfóliómenedzsere a részvénypiaci zuhanás kapcsán rámutat, hogy az esést kiváltó okok a hitelpiacbon keresendők, ennek megfelelően megnyugvás csak abban az esetben következhet, ha a hitelpiaci problémák megoldódnak. Ennek sok esélyét egyelőre nem látja a szakember, a kockázati felárak továbbra is emelkednek, és szinte naponta érkeznek kedvezőtlen hírek a pénzügyi szektorból.
Ez a történet már nem csak az amerikai subprime jelzálogpiacról szól - ami egyébként a teljes jelzálogpiac 10-15 százalékát teszi ki - hanem a pénzügyi rendszer stabilitásáról - mutat rá a szakember. Fontos hangsúlyozni, hogy a hitelderivatívok megjelenésével a pénzügyi szektorban ma már nem lehet elszigetelt problémákról beszélni, így arról sem, hogy az egyik részpiac gyengélkedésének nem lesz tovagyűrűző hatása. Ezeknek a meglehetősen bonyolult felépítésű hitelderivatívoknak megvan az az előnye, hogy a kockázatot szélesebb körben terítik, komoly hátrányuk azonban, hogy olyan befektetők is "belenyúlnak", akik nem tudják helyesen megítélni a kockázatokat. Éppen ezért teljesen átláthatatlan, hogy a hiteltermékekből vásárló hedge fundok, befektetési alapok, bankok, biztosítók stb. milyen veszteségeket lesznek kénytelenek elszenvedni.
A kérdés: romlanak-e a fundamentumok?
Miró József, az Erste részvénystratégája az esés kapcsán megjegyzi, hogy ilyen - egyelőre még csak korrekciónak tekinthető leértékelődés - során arra érdemes koncentrálni, hogy a fundamentumok sérültek-e, azaz a hitelpiaci aggodalmak vajon átterjednek-e a reálgazdaságra. A szakember szerint ennek esélye jelenleg nem nagy, s emlékeztet rá, hogy például az Egyesült Államokban az S&P 500-as indexből eddig jelentő 430 vállalat kétharmada a várakozásokat meghaladó profitbővülést tett közzé.A csütörtöki pánikszerű eladás Miró József szerint sokkal inkább technikai jellegű.
A történet azzal kezdődött, hogy a másodlagos jelzálogpiaci termékek - amikkel egy tőzsdén kívüli, OTC piacon kereskednek - likviditása csökkent, a piac nem tudta beárazni ezeket a termékeket. (Éppen ezért kellett több befektetési alapnál felfüggeszteni a kifizetéseket.) Ezek a termékek pedig fedezetül szolgáltak más határidős részvényügyleteknél, melyek egy részét a fedezetül szolgáló értékpapír korrekt árazásának hiányában zárni kellett. Miró József szerint többek között ezeknek a pozíciózárásoknak lehetnek ma tanúi a piaci szereplők a nyugat-európai és a magyar részvénypiacon.
Mi jön ezután?
Majoros a részvénypiaci esés mélységére és hosszára vonatkozó kérdésünkre elmondta, hogy amíg nem lehet meggyőződni arról, hogy a pénzügyi rendszert mennyire súlyosan érinti a subprime (másodlagos, rosszabb minősítésű jelzáloghitelek) piacról elindult hitelezési válság, addig a részvénypiacok sem fognak megnyugodni. A kisbefektetőknek a szakember azt ajánlja, hogy a részvénypiacok kapcsán hosszabb - több éves - távlatban gondolkodjanak, ennek megfelelően pár hetes-hónapos mozgásokra vonatkozó spekulatív ajánlásokat nem kíván adni. Ha nem gondoljuk, hogy elnyúló recesszió következik - márpedig ennek esélye jelenleg nem nagy - akkor a türelmes tartás lehet a megfelelő stratégia - mutat rá a szakember.
A magyar piacon az esés mértéke Miró szerint túlzás, hiszen a magyar blue chipek fundamentumaival alapvetően nincs probléma, a kilátások nem változtak, és pozitívak. A négy nagy papírtól 2008-ban profitbővülésre számítanak az Erste elemzői, amit a gyógyszerpapírok esetében az újból erőre kapó dollár, a Magyar Telekomnál pedig a várt költségcsökkentések segítenek. A szakember szerint a lejmenet a közeljövőben véget érhet, amelyet követően a blue chip-ek árfolyama újra magához térhet , ezzel együtt a vételben gondolkodók számára is az óvatosságot hangsúlyozza.
