A Mollal való együttműködés egy esély, nem fenyegetés - mondta el sajtótájékoztatóján Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója. A közép-európai olajtársaságok konszolidációjának legfontosabb meghatározó tényezője várhatóan az olaj és gázkincs lesz, megelőzve a jó finomítói és marketingüzletágat. Még ennél is fontosabb lesz azonban a stabil tulajdonosi szerkezet, amivel az OMV rendelkezik.
Amit akarunk, az a két cég erőinek egyesítése, ennek megoldása sokféle lehet, nem feltétlenül csak a Mol 100 százalékának megvásárlása - fogalmazott Ruttenstorfer. A lényeg az erők egyesítése - tette hozzá. Szerinte a projekt- és szektoregyüttműködés ugyanakkor nem elég, a tőkepiacok a két cég teljes tevékenységére vonatkozó összefonódást kényszerítik ki.
A vezérigazgató elmondta, hogy a Mol-menedzsmenttel természetesen vannak kapcsolataik, de erről részletesebben nem nyilatkozott. Az, hogy az OMV-ben van állami tulajdon, abban semmi különös nincsen, Franciország és Olaszország példája is ezt mutatja, de ilyen az RWE is - fogalmazott.
Túl korai arról beszélni, hogy növeljük e részvényeink számát, vagy teszünk e nyilvános ajánlatot. Amit most akarunk az a barátságos tárgyalás a Mol vezetőivel - jelentette ki az OMV-vezér. "A levelünket csak megköszönték, nem válaszoltak mást. Az ellenséges felvásárlási ajánlat lehetősége jelenleg nincs napirenden" - mondta.
Hozzátette: "Az egyesített cégnek természetesen kell legyen menedzsmentje, de annak is egyesítettnek kell lennie. Ezt meg kell még beszélni, nem pedig arról van szó, hogy az OMV venné át a Mol irányítását."
Ruttenstorfer kijelentette: "Már több mint egy éve felvetettük a Mol menedzsmentnek az egyesülés lehetőségéről. Most a részvényvásárlással csak intenzívebbé tettük a közeledésünket. A cél a két cég teljes egyesülése, barátságos módon. Lehet, hogy hiba volt, hogy csak a Mollal tárgyaltunk az elmúlt évben erről és a közvéleménnyel soha."
"Nem tudom megmondani, hogy a Mol miért áll ellen ennyire a közeledésünknek. Ezt tőlük kell megkérdezni. Az OMV-nek megvan a stratégiája, 2010-re 500 ezer hordó kitermelés naponta például, az OMV túl fogja élni az egyesülés nélkül is, de ez egy jó lehetőség. Bírom a részvényeseink támogatását és nemcsak a két főrészvényesünkét, de a tőkepiacon levő többi részvényesünként is" - hangsúlyozta Wolfgang Ruttenstorfer, aki hozzátette, hogy a délkelet-magyarországi gáztározó fontos Magyarországnak, ezért támogatják annak megépítését. (Erről a létesítményről a Mol most is tárgyal a Gazprommal.)
