Közelíti az ezermilliárd dollárt az orosz tőzsde kapitalizációja, amivel ebben a tekintetben immár Oroszország a feltörekvő országok éllovasa - áll a Bloomberg összeállításában. Augusztus 16-án 946 milliárd dollár volt a tőzsdén jegyzett orosz társaságok összértéke, ami 15 százalékkal nagyobb a második helyezett Dél-Korea tőzsdei cégeinek kapitalizációjánál. Csak júliusban az OAO Rosznyeft állami olajtermelő cég egy részének eladása 68 milliárddal növelte ezt az értéket. Az RTS tőzsdeindex 88 százalékkal nőtt az elmúlt 12 hónapban.
A gázkitermelési és -szállítási monopóliummal rendelkező OAO Gazprom 276,9 milliárdos cégértékkel a világ harmadik legnagyobb vállalatává emelkedett az amerikai Exxon Mobil és a General Electric után, megelőzve a Microsoftot és a Citigroupot. A cég részvényeinek értéke 60 százalékkal nőtt az idei évben.
A jelenség hátterében egyértelműen az egekig ugró olaj- és gázárak vannak, amelyek párosulnak a – legalábbis a 2008-as elnökválasztásokig kitartó – politikai stabilitással, és a lakossági fogyasztás erősödésével. Az ország fő exportterméke, az urali típusú nyersolaj ára 164 százalékkal emelkedett az elmúlt öt évben. Az olajiparon kívüli legjelentősebb vállalatok között található a Szberbank pénzintézet, az ország legnagyobb hitelnyújtója, az egyesített energiarendszert kezelő cég, a Norilszk Nyikel, a világ legnagyobb nikkelbányája, illetve az ország vezető húsipari vállalata és mobiltelefon-szolgáltatója.
Oroszország olajnak való kiszolgáltatottsága, úgy tűnik, az ottani kormányzat figyelmét sem kerülte el. German Gref gazdasági miniszter márciusban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy „valamiféle buborék” keletkezhet a tőkepiacon. Azóta 12 százalékkal nőtt az RTS, amivel a május–júniusi átmeneti stagnálás ellenére messze veri a feltörekvő országok tőzsdéinek növekedési átlagát. Szakértők az olajárak alakulása mellett kockázatot látnak abban is, hogy mi következhet Vlagyimir Putyin második elnöki mandátumának 2008-as lejárta után. Nem mindegy ugyanis, ki követi őt az orosz állam élén.
