BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Amerikai OTP-eladás - kell-e aggódnunk?

A jelentős OTP-eladásról szóló tegnapi hírt kommentáló hazai elemzők szerint középtávon nem várható, hogy a magyar részvényeket régóta tartó befektetők kiszállnának a papírokból.

2005. december 6. kedd, 13:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mint azt a Concorde tegnap közreadta, a Barron's amerikai pénzügyi magazin legutóbbi számában közölt hír szerint a 4 milliárd dolláros William Blair International Growth Fund és az 1,5 milliárd dolláros William Blair Institutional International Equity Fund befektetési alapok összesen 621 800 darab OTP részvénytől szabadultak meg november folyamán, mintegy 4,5 milliárd forint értékben.

Az egyiknek sikerül ...

 

Pintér András, az Inter-Európa Bank elemzője szerint az amerikai alapkezelők eladásairól szóló hírek csak rövid távon befolyásolhatják mind az OTP, mind a BÉT-en szereplő vezető részvények árfolyamát. A szakértő úgy véli, középtávon az OTP fundamentumai stabilak, de két tényező kockázatot jelenthet. Az egyik az akvizíciók ügye (lásd keretes írásunkat), a másik a kamatmarzs csökkenése. Amennyiben az OTP az elkövetkező másfél évben kihasználja az akvizíciókban rejlő potenciált, akkor ez 2007-től jelentősen gyarapíthatná a profitot. Az OTP saját közlése alapján 2004-2009 között duplázni fog, azaz 120 milliárd forintról 250 milliárdra emelkedik az adózott eredmény. Pintér szerint ez - az akvizíciók sikerességétől függően - tartható cél. A mérlegfőösszegre vetített kamatmarzs az eddig 6,3 százalékról jövőre lemehet 6 százalékra is. Ám ez Pintér szerint önmagában nem indokolja a bankpapír-eladásokat.

A lényeg: középtávon nem lesz európai kamatemelés

 

Török Bálint, a Buda-Cash elemzője szerint rövid távon bármikor lehet olyan eseményt találni, ami miatt a külföldi befektetők kiszállnak a magyar piacról. "A makrogazdasági problémák, a költségvetés vagy az euró bevezetésének dátuma körüli bizonytalanság óvatosságra inti a befektetőket. Ám ezzel együtt nem látunk olyan fundamentális okot, ami miatt számottevő profitkivét történne karácsony előtt a piacokon" - mondja ez elemző.

Másrészt a magyar piacon (is) szokásos év végi rally egy része már megtörtént november elején. "A várakozások miatt komolyan emelkedtek az indexek. Az ECB kamatemelése egy időre visszavetette a piacokat, ám az ECB azóta megnyugtatta a befektetőket, hogy nem lesz további kamatemelés nyár közepéig" - mondja Török Bálint, aki az továbbra is az OTP-t tartja az egyik legerősebben növekvő papírnak a magyar piacon.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet