A kitermelés terén az OPEC hiába emelte a kvótákat, az alapvető problémát nem képesek megoldani. Az idei évre várt napi 84,3 millió hordós felhasználáshoz – amiből 30 millió hordót az OPEC tizenegy országa szállít – csupán napi 3 millió hordó szabad kitermelési kapacitás társul. A finomítói piac is hasonlóan szoros. Az Egyesült Államokban már most 96 százalékos az átlagos finomítói kihasználtság, ami kvázi azt jelenti, hogy bármilyen fennakadás esetén a mintegy 50 napra elegendő készletekhez kell nyúlni. Európában is csak csekély mértékben kisebb a kihasználtság és jelentős az export az Egyesült Államokba is. A fentiek tükrében talán érthető, hogy miért reagál az olajpiac annyira idegesen olyan hírekre, mint hogy az Egyesült Államok, Németország és Nagy-Britannia terrorfenyegetettség miatt bezárta nigériai nagykövetségét – Nigéria az OPEC harmadik legnagyobb olajkitermelője –, vagy hogy a meteorológusok három és öt közé teszik a várható „erősen destruktív” hurrikánok számát az amerikai partok mentén – a hurrikánok pedig fennakadást okozhatnak a kikötőkbe érkező olajszállítmányok átszivattyúzásában.
További részletek a hétfői NAPI Gazdaság Befektető mellékletében
