Külföldön az olaj és az arab országok részvényei voltak a nyerők.
A NAPI Gazdaság cikke
Egészségeset kéne esnie év végéig a BUX indexnek, ha be akarná váltani a részvénypiaci elemzők tavaly év végi jóslatát a 2005. december 31-i indexértékről. Akkor ugyanis az általunk megkérdezett szakemberek átlagosan 16 918 pontra várták az indexet az év végére, ehhez képest a tegnapi 18 740 pontos záróérték már most 10 százalékkal magasabb.
A magyar piacot reprezentáló BUX egyébként első féléves teljesítményével – forintban számolva 26, dollárban számolva már csak 14 százalékos emelkedés – már nem került be a világ legjobban teljesítő indexei közé. Befektetni egyébként a félév folyamán az olajba és az arab országokban volt a leginkább érdemes, a Bloomberg adatai szerint nemzetközi összehasonlításban a világ tíz legjobban teljesítő piacának első helyeit kibérelték az arab államok tőzsdéi. Az Egyesült Arab Emirátusok tőzsdéjének vezető indexe dollárban mérve több mint duplázott az év eleje óta, s a rangsor elején szerepel még a kairói, a jordán, az ománi, a szaúd-arábiai és a kuvaiti részvénypiac is. Ez utóbbi már „csak” 38 százalékkal nőtt dollárban mérve.
A BUX index ehhez képest szerényebb teljesítményéből a blue chipek nagyjából egységesen vették ki részüket. Ha az időközben kifizetett osztalékokat is figyelembe vesszük (adóval és egyéb költségekkel ezúttal az egyszerűség kedvéért nem számolva), akkor a Mollal közel 35, az OTP-vel 27, a Richterrel 34,5 százalékot lehetett az elmúlt félévben keresni, ha a januárt vásárlással kezdtük, s a júniust eladással fejeztük be.
A félév nyertese a Fotex lett, az elmúlt években árfolyamát többször is felező, majd duplázó papír most a duplázási fázist élte át. Igaz, a 127 százalékos drágulás utolsó 10 százalékát tegnap teljesítette. Ami érdekes, hogy az árfolyamduplázást ezúttal is igazi hír nélkül teljesítette, megfigyelők szerint a befektetők a Várszegi-birodalmat inkább vagyona, semmint jövedelemtermelő képessége alapján kezdték el beárazni. A második helyet ezúttal egy nyilvános vételi ajánlat biztosította, a meglehetősen illikvid Agrimpex a fő tulajdonos vételi szándéka nyomán ugrott meg 2500 forintra a december végi 1300 forintról. A likvidebb papírok közül az Egis-tulajdonosok örülhettek a legjobban, a gyógyszergyártó cég kilátásairól alkotott elemzői kép gyökeres változását jól mutatja, hogy a részvény 75 százalékos hozamot biztosított januártól júliusig.
A tőzsdén jegyzett 46 részvényből mindössze 11 árfolyama csökkent az első félévben. A nagy vesztes a NABI lett, a buszgyártó cég papírjai 40 százalékkal zuhantak január óta, de hasonlóan rosszul jártak az econet.hu tulajdonosai is.
