Jelentős változásokat hozott a tavalyi év a BorsodChem életében: a cég befejezte hatalmas kapacitásbővítő beruházásait, csipkerózsika álmából visszatért a tőkepiac vezető cégei közé, s mindeközben még profitja látványos növelésére is maradt energiája.
Jól hajrázott az év végén a BorsodChem, a társaság 17,2 milliárd forintos éves nyereséget ért el, ami megfelel a NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők várakozásainak.
A harmadik negyedéves gyorsjelentéskor jelzett kedvező vegyipari árváltozások megjelentek az utolsó negyedév számaiban: az MDI és a PVC nyereségessége tovább emelkedett a negyedévben, TDI-ből pedig a kapacitásbővítés miatt nőtt az eladott mennyiség.
A BC alapanyagárai ugyan az olajárrobbanás miatt jelentősen növekedtek tavaly, ám ezt a szűkös világpiaci kínálat miatt a cég a termékárakon keresztül át tudta hárítani vevőre. A cég árbevétele 12,4 százalékkal emelkedett és megközelítette a 148 milliárd forintot. A BC üzemi eredménye 11,5 milliárd forint lett, ami 12 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól az erős forint, a 2004-es nagyleállás és a TDI árcsökkenése miatt. Az utolsó negyedévben üzemi szinten nagyban csökkent a lemaradás, hiszen az a harmadik negyedévben még közel 27 százalékos volt.
A pénzügyi eredmény nagyon jól alakult, a forint erősödését ellensúlyozó fedezeti ügyletek 2,6 milliárd forint realizált eredményt hoztak, míg a nyitott pozíciókon további 1,4 milliárdos nyereség volt az év végén. Az euróhitelállományon 2,2 milliárdos számviteli nyereséget mutattak ki, s a jelentős beruházások ellenére - a TVK-eladásból befolyó pénznek köszönhetően - 500 milliós pluszt mutatott a kamatbevétel- és- kiadás egyenlege is.
Kovács F. László vezérigazgató értékelése szerint a társaság azt szállította 2004-ben, amit befektetőinek ígért.
A gyorsjelentés alapján a piac optimizmusa megalapozott volt, mindazonáltal a társaság megítélése, a bizalom teljes helyreállítása szempontjából a következő két negyedéves gyorsjelentés kiemelten fontos lesz.
