Kétszáztizennégy évvel a Zwack Unicum legendás debütálása után újabb Unicummal lépett piacra a Zwack-család. A hagyományos likőrnél kevésbé keserűbb és 40 helyett 35 százalékos alkoholtartalmú Unicum Nextet a fiataloknak szánják, állítólag a fejlesztésben a Zwack család legifjabb generációjának (az eddig borászi erényeket csillogtató Izabellának és Sándornak) is nagy szerepe volt. A Next augusztusban került piacra és az első – nem nyilvános – számok alapján úgy tűnik, forgalma nem a „régi” Unicum rovására nő.
A Zwack Rt.-nél a Next sikerén túl is van ok az örömre. A harmadik negyedév számai (787 milliós háromhavi adó előtti profit) mind a tavalyi, mind az azelőtti harmadik negyedévét meghaladják. A kilenchavi eredmény 22 százalékkal magasabb a tavalyinál. Tavaly igen erős volt az utolsó negyedév. Ha az idei is hasonló lesz, akár még profitrekord is születhet 2004-ben. Frank Odzuck vezérigazgató óvatosabb, ám valószínűsíti, hogy a 2,7 milliárd forintos éves eredménytervet simán teljesíti az italgyártó.
A Zwack forgalma a gyorsjelentés szerint 2,5 százalékkal haladta csak meg a tavalyi szintet, úgy, hogy a saját termelésű italok eladása 3, ezen belül a prémium termékek forgalma 15 százalékkal nőtt. A kommersz italok egyre inkább visszaszorulóban vannak és az EU-csatlakozás utáni verseny hatására kismértékben csökkent a Diageo-márkák értékesítése is.
A marketingkiadásokon kívüli költségelemek lefaragásának köszönhetően az üzemi eredmény 11 százalékkal nőtt. Még nagyobb a változás a pénzügyek terén. A kinnlevőségeket és a készleteket sikerült drasztikusan csökkenteni, így a harmadik negyedévben már 22 milliós nyereséget ért el a cég. A likviditás javulását jellemzi, hogy tavaly szeptemberben 293 millió forint volt a számlákon, idén viszont már 1,7 milliárd.
A számok alapján semmi sem veszélyezteti a megszokott, részvényenként 750 forintos osztalék kifizetését. (Pedig tavaly már úgy tűnt, a tulajdonosok osztalékelvárásai aláássák a cég jövőjét.) A Zwack március 31-én zárja következő üzleti évét, utána kezdődik a 2005/2006-os esztendő. Így könnyen lehet, hogy a 2005. júniusi osztalékfizetés után legközelebb csak 2006 szeptemberében kaphatnak a részvényesek osztalékot, hacsak nem fizetnek ki maguknak egy minimális összeget a nyúlfarknyi (és szezonális okokból amúgy is legfeljebb 200-300 milliót hozó) 2005-ös év után.
A Zwack idei és jövő évi eredményét – legalábbis számviteli téren – két ingatlan eladása is kedvezően befolyásolja. A budafoki és a ferencvárosi (Ipar utcai) telepet eladják, a termelés zöme a Dunaharasztiban építendő új gyárba kerül. Ennek költségei 1,6 milliárd forintra rúgnak, ám az összeg jelentős részét fedezhetik az ingatlanok. Egy biztos: a következő üzleti évek számai nehezen lesznek összehasonlíthatóak a korábbiakéval.
