BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol: a Slovnaft hozta az üzleti nyereség negyedét (bő)

A gyorsjelentés közeledtével egyre optimistább elemzői várakozásokat csak hajszállal alulmúlva 80 milliárdos féléves és 773 forintos részvényenkénti eredményről, adott számot ma a Mol.

2004. augusztus 13. péntek, 10:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ez a tavalyi hasonló adat több mint hatszorosa, a kereskedés mégis árfolyamcsökkenéssel kezdődött, mivel a gyorsjelentés közeledtével egyre optimistább elemzői várakozások szintjét (amelyek már hetekkel a jelentés megjelenése előtt gyakorlatilag folyamatosan hajtották fel az árat) nem sikerült teljesíteni (a NAPI Gazdaság konszenzusa 83 milliárd forintot jelzett előre).

Az olajcég a korábban megszokottakhoz képest elképesztően jó félévet zárt le, ami a rövidtávú reakciókat leszámítva bőven adhat elég okot árfolyamemelkedésre és jól mutatja, hogy az olajcég számára milyen jó hatássokkal járt a gázüzlet helyzetének rendezése és az 1999-ben megkezdett stratégia következetes végrehajtása. Azt is fontos kiemelni, hogy az iparági környezet ehhez nagy segítséget nyújtott, a magas olajárak és az egyre tartósabban magas finomítói árrés az egyébként is kedvező termékkihozatalú Mol számára kifejezetten kedvező feltételeket jelentett.

Ez meg is látszott feldolgozás kereskedelmi üzletág 56 milliárdos üzleti eredményén. Ebben szegmensben és a cég összes eredménye szempontjából is rendkívül fontos a Slovnaft szerepe. A Mol első akvizíciója igazi gyöngyszemmé vált, igaz a külső feltételek is neki kedveztek leginkább, 30 milliárd forinttal az üzletág teljesítményének felét, a cég teljes üzleti eredményének több mint negyedét adta.
A kutatás-termelés üzletág eredménye csökkent 4,4 milliárd forinttal 25 milliárdra, ami a magas olajárak mellett meglepő lenne, ha a Mol nem itt fizetné meg az árát annak, hogy a gázüzleten már 32 milliárdos nyereséget könyvelhetett el a tavalyi 12 milliárd veszteséggel szemben. Ezért cserébe kell a kutatás-termelési üzletágnak a megemelt bányajáradákot fizetnie, ami ebben a félévben 20,8 milliárd forintra rúgott. A vegyipari szegmens viszont továbbra is gyenge, 7,1 milliárdos eredménye elmarad a nemzetközi összehasonlításoktól bár a tavalyi év első félévének 4,8 milliárdjához ez is növekedés.

Összességében elmondható, hogy a gyorsjelentés igazolta a menedzsment sokat hangoztatott stratégiáját és igazolta az elmúlt időszak jelentős áremelkedését is. Ilyen féléves eredmény mellett a cég év végére már jóval túl lehet az ezerforintos részvényenkénti eredményen - az éves eredményvárakozásokon a gyorsjelentés hatására valószínűleg tovább emelnek majd az elemzők -, ami a további áremelkedésnek is terepet nyújthat. Ugyanakkor óvatossággra intő az a tény, hogy a világ tőzsdéin az olajcégek esetében a kiváló eredmények általában kevésbé emelkedő árfolyamokkal járnak mint más ágazatokban.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet