A kibocsátás három szempontból is újdonság: ez lesz az első, közvetlenül euróban kibocsátott jelzáloglevele, ez lesz az első külföldi nyilvános kibocsátása a pénzintézetnek és ez a papír fog először a luxemburgi tőzsdén forgalomba kerülni – tudtuk meg a pénzintézet igazgatójától, Bozzai Ritától. Az eddigi külföldi kibocsátások ugyanis forintban és zárt körben zajlottak, a kibocsátási programot pedig regisztrálták ugyan az ottani tőzsdén, konkrét papírt azonban nem vezettek még be. (Az ottani szabályozási környezet nyilván több ponton eltér a hazaitól.)
A kibocsátás pontos napja és a kötvény árazása várhatóan ma dől el. A fő forgalmazók a Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank és a Bayerische Landesbank, a papír vevői feltehetőleg jórészt a német intézményi befektetők köréből fognak kikerülni. (Erre utal az is, hogy azok névértéke 50 ezer euró.)
A jelzáloglevélből befolyó forrásokat swapüzletekkel forintra konvertálják majd, és a forinthiteleket finanszírozzák velük. (A devizahitelek állománya egyelőre nagyon távol van ettől az összegtől.) A közelmúltig ugyanis devizaforrásokból nem lehetett volna hazai, állami támogatású hiteleket finanszírozni, mert ehhez hiányzott a Pénzügyminisztériummal való elszámolásokat lebonyolító rendszer, de ez most már működik.
További részletek a Napi Gazdaság hétfői számában.
