BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol: extra nyereség volt a gázon

Az első negyedév március 31-ig tartott - kezdte a Mol gyorsjelentéséről szóló sajtótájékoztatóját Mosonyi György vezérigazgató, utalva arra, hogy azóta az első negyedévi magas olajárhoz képest is drasztikus emelkedés következett be.

2004. május 14. péntek, 11:38

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei első negyedévben csökkent a gázolaj és emelkedett a benzin ára szemben a tavalyi év hasonló időszakával, amikor pont fordítva volt. Összességében ez a finomítói árrést számottevően csökkentette, a Mol eredményét mégsem befolyásolta annyira negatívan, mivel időközben az elavult fűtőolaj kiesése javította a finomítás eredményét.
A vegyipari szekció még mindig gyenge, a gázüzlet hozta az eredménynövekedést. Ennek köszönhető, hogy a Mol eredménye jelentősen javult, a hazai gázárak már meghaladják az importárat, így az üzletág nyereséges (20 milliárd). Mosonyi a kutatás-termelés üzletágról elmondta, hogy csökkenő eredménye elsősorban a gázáremelésekkel kapcsolatos extra bányajáradék 10 milliárdos összegének köszönhető, ezt kivéve javult az eredmény. A vegyipari részleg árbevétele is növekedett, az olajtermékekhez hasonlóan, aminek fő oka a Slovnaft teljes konszolidálása. A divizió azonban továbbra is a vegyipari ciklus változására vár, a teljesítmény még mindig messze elmarad a várttól (3,8 milliárd).
A feldolgozás-kereskedelem eredményét nagymértékben javította, hogy a Molnak már két finomítója van, ezeket össze tudja hangolni, így kiváló hatékonyságot tudott elérni, ráadásul ebben még jelentős tartalékok vannak. A kiskerekedelemről szólva Mosonyi elmondta, hogy Magyarországon 12, Szlovákiában 6 százalékkal sikerült javítani az egy kútra eső forgalmat. 24 százalék az az árréstömeg, amit a társaság a üzemanyagértékesítésből realizál.
A gázüzletben az első negyedévben extra nyereség keletkezett, mivel a gyenge dollár és az első negyedévben még elfogadható mértékű nemzetközi piaci ár alacsony importárat eredményezett. Ennek egy részét elhatárolta a cég, ami nagyon jól fog jönni a második és harmadik negyedévben, ugyanis már most látszik, hogy az energiaárak nőni fognak.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet