BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Démász-negyedév: nem tett jót a kamatemelkedés

Az elemzői várakozásoktól kismértékben elmaradó, a tavalyi év hasonló időszakának teljesítményét alig 3,6 százalékkal meghaladó első negyedéves profitról számolt be a Démász Rt. ma megjelent gyorsjelentésében. Az eredmény 1,118 milliárd - részvényenként 302 - forint lett szemben a tavalyi 291 forinttal, ami azt jelenti, hogy a fő várakozás, a profit reáltérkének megőrzése - egyelőre - nem teljesült.

2004. május 12. szerda, 08:12

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Üzemieredmény-szinten már sokkal jobban teljesített a társaság, ott 18 százalékos volt a növekedés. Az értékesített villamos energia majd minden területen csökkent, a nagyobb fogyasztók felé történő eladások az árampiac megnyitása miatt estek vissza, a lakossági fogyasztást pedig az enyhe tél fogta vissza.

A megemelkedett piaci kamatszint nem tett különösebben jót a két éve a magas osztalék és ezzel párhuzamosan folyamatosan növekvő eladósodottság stratégiáját folytató társaságnak. A pénzügyi veszteség 112 millió forintról 354 millióra nőtt, ez azonban még mindig viszonylag mérsékelt, 15 százalékos eladósodottságot jelent.
A Pro Estate Kft. által tavaly okozott 300 milliós rendkívüli veszteség egy része, 118 millió forint térült meg, de a gyorsjelentés szerint a fennmaradó összeg megtérülése is várható.

A gyorsjelentésből egyelőre úgy tűnik, hogy a Démásznak meglehetősen jól kell muzsikálnia az év hátralevő részében ahhoz, hogy az idén is folytathassa azt az évek óta tartó teljesítménysorozatot, amelynek eredményeképp a részvényesek minden évben legalább az infláció mértékével növekvő osztalékot vághattak zsebre. (Ennek kifizetése most is készül, 1200 forintnál tartunk éppen.)

A Démász-papírok árfolyamát ugyanakkor kétszeresen is sújtja a kamatemelkedés, mert míg a társaságnak a pénzügyi veszteség kordában tartásával kell egyensúlyoznia a kamatok között, a reálértéken szinten maradó osztalék a részvényesek szempontjából - a 11,5 százalékos jegybanki alapkamat mellett - sokkal kevésbé vonzó, mint korábban volt.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet