A konszolidált adózott eredmény 83 milliárd, a saját tőke 306 milliárd forintot ért el. A bank mintegy 1,2 milliárd eurós tőkéjével stabil helyet foglal el az európai középbankok között. Szólt arról, hogy a piac helytelenül profit warningnak értékelte a januári bejelentést, holott nem az volt. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a negyedik negyedévben 1,8 milliárd forint volt a DSK goodwill amortizációja. A 2003-as eredmény egyébként még jobb is lehetett volna, de több, eredetileg 2004-re tervezett projektet előrehoztak. Jövőre 7-800 fővel csökkentik a létszámot, a back office tevékenység központba vonásával. A létszámleépítés költségeire 2003 végén megképezték a szükséges tartalékot. Ezek a tételek mintegy 10 milliárddal csökkentették az OTP tavalyi eredményét.
Tavaly jól teljesítettek a leányvállalatok is. A jelzálogbank 8,5 milliárdos nyeresége 12 szeresére nőtt, ami - Csányi szavai szerint - egy történelmi helyzet kihasználásának köszönhető. A Merkantil csoport 4,2 milliárdot ért el, ez 36 százalékos növekmény. A szlovák banknál nagy eredmény, hogy a 2002-es 3,2 milliárd után csak 230 millió forint volt a veszteség, idén pedig már profitot termel a társaság. A DSK 2 milliárd forinttal járult hozzá az OTP eredményéhez.
Nem kevésbé optimista Csányi Sándor az OTP idei teljesítményével kapcsolatban sem. Mint mondta, reméli, hogy a bank adó előtti eredménye és a bankcsoport adózott eredménye is túl fogja lépni a 100 milliárdot.
A NAPI Gazdaság kérdésére Csányi elmondta, hogy a 2004-es tervek 16 százalékos bevétel növekedést, a nettó kamatmarzs 13 százalékos emelkedését, a nem kamatjellegű bevételek 21 százalékos emelkedését tartalmazzák. A működési költségek növekedése 12 százalék alatt marad, amiben 8 milliárd a DSK-val kapcsolatos goodwill amortizáció. E nélkül a növekedés 5 százalékos, vagyis infláció alatti lesz.
A tervek szerint az OTP bank adó előtti eredménye 25 százalékkal nő. Az adókulcs két százalékos csökkenése miatt Spéder Zoltán alelnök nem zárta ki, hogy az anyabank adózott eredménye 30 százalékkal nőjön. (Tavaly a bank 71,5 milliárdot ért el adó után, vagyis idén akár 93 milliárd is lehet a nyereség.)
A leányvállalatok profitnövekedését Spéder adó előtt 20 százalékra becsülte. Az OTP idén 60 forint osztalékot fizet, jövőre viszont 100 forint feletti kifizetéssel számolnak. Figyelembe véve a várható árfolyamemelkedést is a OTP még a magas banki kamatok mellett is versenyképes alternatívája az OTP betéteknek - mondta tréfásan Csányi Sándor.
