BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol-PKN: áprilisban derül ki, mi lesz a sztori vége

Április végére derül ki, milyen formában valósul meg a Mol-PKN Orlen-együttműködés. Ha kell, tőkeemelést is végrehajt a magyar társaság - derült ki egy mai sajtóbeszélgetésen.

2003. november 24. hétfő, 11:04

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lengyel PKN Orlennel kötött megállapodás nyomán kialakult bizonytalanságot szerette volna eloszlatni a Mol Rt. a mai sajtóbeszélgetésen.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató kiemelte, hogy ezúttal nem politikai oldalról kezdeményezett együttműködésről van szó: a 2001-es helyzethez képest az jelenti a változást, hogy most a PKN saját stratégiai törekvéseit valósítja meg, s ehhez nyert politikai támogatást.

Kiderült, hogy a két társaság április végéig szóló kizárólagos tárgyalásokat folytat egymással, ennek során titoktartási kötelezettség mellett jobban áttekintik egymás tevékenységét annak érdekében, hogy megállapítsák, mely területen várhatók komoly szinergiák az együttműködésből. Ez idő alatt nem várható, hogy bármit is bejelentsenek, ugyanis csak a végére derül ki, hogy közös vállalatok létrehozása, üzletágak összevonása vagy teljes fúzió valósul-e meg. (Ez utóbbi megvalósításához mindkét cég közgyűlésének jóváhagyására lenne szükség.)
Mosonyi György vezérigazgató kiemelte, hogy mindkét cégnél a részvényesi értékteremtés áll az együttműködés középpontjában.

A küszöbön álló Mol-részvényértékesítéshez kapcsolódó korlátozás, melynek értelmében a kibocsátás után a társaság fél éven belül nem emelhet tőkét, a PKN-ügylet kimenetelét nem befolyásolja. A Mol-papírok vevőinek érdekeit szolgáló, a felhígulás ellen védő, úgynevezett lock-up-megállapodás olyan kitétellel bír ugyanis, hogy amennyiben a PKN-nel való együttműködés szükségessé teszi, a Mol véghez tudja vinni a kellő alaptőke-emelést.

A sajtóbeszélgetésen elhangzott, hogy a magyar és a lengyel fél által kötött szerződés kizárólagossága nem vonatkozik sem az Unipetrol-, sem pedig a Petrom-tenderre, azaz nem jelenti azt, hogy a Mol és a PKN nem indulhatna külön-külön a pályázatokon.

A Mol-vezetése hangsúlyozta, hogy a cég azért adja el saját részvényeit, mert a korábbi lehetőség, hogy a Slovnaft-részesedés növeléséért saját papírokkal fizessen, túlhaladottá vált, miután a közgyűlés felhatalmazást adott, hogy zártkörű tőkeemelés keretében, újonnan kibocsátott részvényekkel fizessen a cég. Mindemellett jelenleg sincs kilátásban más olyan lehetőség, hogy a saját részvényeket fel lehessen használni, ezért a Mol szerint a legjobb megoldás az állami pakett eladásával párhuzamosan eladni a papírokat, s az ezzel felszabadított tőkét a működésbe forgatni.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet