BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Interjú Civin Jánossal, a Humet elnökével

A Humet pénteki rendkívüli közgyűlése előtt Civin Jánossal, a cég elnökével beszélgettünk.

2003. november 20. csütörtök, 08:11

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rendkívüli közgyűlésre készül holnap a Humet. Az egybegyűlt részvényeseknek a társaság túlélése szempontjából sorsdöntő döntéseket kell meghoznia. A rövid is hosszú távú üzleti terv elfogadása mellett a névértéke-leszállításról és új tisztségviselők választásáról is határozni kell majd. A piacon olyan pletykák is elterjedtek a cég a csőd bejelentésére készül a közgyűlésen. Az esemény előtt Civin Jánossal a társaság elnökével beszélgettünk.

- Nem lehetett könnyű az elmúlt másfél évben a Humet vezetőjének lenni. Bírja még erővel?

- Őszintén szólva? Nem. Sok bennem a keserűség és a csalódottság. Az elmúlt másfél év olyan mértékű erőfeszítést követelt, oly kevés pozitív visszajelzéssel, hogy gyakran éreztem, nincs már erőm a folytatáshoz. De a lendület és a kötelességtudat még mindig mozgásban tart. Túl sok embert hagynék cserben távozásommal.

- Gondolom az APEH elleni küzdelem is sokat kivett erejéből.

- Meglepő módon nem. Igazam biztos tudatában jóval könnyebb a harc. Az adóhatóság egyébként - köszönhetően a pénzügyminiszter közbenjárásának - már megkezdte a cég könyvelésének öt évre visszamenő vizsgálatát. Reményeim szerint az eljárás január közepéig lezárul, s biztos vagyok benne, hogy végkövetkeztetése az lesz, nincsen egyetlen fiktív számla sem a Humetnél. Ez pedig megfelelő jogalap lesz majd a károkozás megállapításához.

- Damoklész kardjaként függ a cég feje felett a zsargonban csak "36 forintosként" emlegetett részvényesek követelése. Talán egyszerűbb lenne a cég helyzete, ha a részvénycsere során a tőkepiacon már bevált módszert alkalmazta volna. Nem bánta meg, hogy másként döntött?

- Én is sokat gondolkoztam ezen, de visszatekintve is úgy látom: a részvénycsere a megfelelő időben és a megfelelő módon zajlott le. A névértékemelés egy rendkívül halott árfolyam mellett zajlott le. Mikor a részvényösszevonást elhatároztuk, azt reméltem az APEH vizsgált legkésőbb októberre lezajlik, a kurzus emelkedésnek indul, s így a cég a tranzakcióból - a be nem cserélt részvényeken elért árfolyamnyereségnek köszönhetően - nyertesen kerülhet ki. Az eljárás lassúsága azonban keresztülhúzta számításainkat.

- A piacon olyan pletykák terjengtek az utóbbi időben, a Humet a közgyűlésen a csődvédelembe menekülésről határoz.

- Valóban felmerült egy ilyen ötlet, ám ennek jelen helyzetben nem látom sok értelmét. A Csucska Elek Alapítvány értékesítette Humet pakettjének legnagyobb részét, az így befolyt 15,5 millió forintból az elkövetkezendő pár kritikus hónapban még biztosan kihúzhatjuk. Azt biztosan kijelenthetem, a csődvédelem ötletét én nem támogatom majd, ha ilyesmi felmerülne a közgyűlésen.

- Mit gondol van még remény a Humet talpraállítására?

- Hogy egy közhellyel válaszoljak, a remény hal meg utoljára. Az amerikai megrendelések bizakodásra adnak okot, habár nagy szívfájdalmam, hogy nem tudtunk sajátcimkés termékkel belépni arra a hatalmas piacra. Amennyiben a tengerentúlról a szerződésekben lefektetetteknek megfelelően érkeznek a megrendelések, úgy azok megfelelő alapot adhatnának az európai megjelenésünkhöz. Az EU határok megnyílása után ugyanis a regisztrációs herce-hurca nélkül Humet név alatt a kontinens teljes piacán megjelenhetnénk. Igaz ehhez a cég jelenlegi helyzetét tekintve hatalmas mennyiségű tőkére lenne szükség, ám a piac mérete is kecsegtető.

- Köszönöm a beszélgetést.

- A Humet mindig is a legnagyobb nyilvánosság előtt végezte tevékenységét, bármikor máskor is szívesen állok tehát rendelkezésükre.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet