BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyorsjelentések: jól húznak a nagyok

A ma megjelent gyorsjelentések alapvetően optimizmusra adhatnak okot, különösen ha a részvénypiaci jelentőségével súlyozzuk az egyes cégek teljesítményét.

2003. november 13. csütörtök, 12:14

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az OTP remekelt, a Matáv a várt felett teljesített és javított 2003-as várakozásán. A Synergon esetében viszont indoltnak bizonyult a múlt heti profit warning, a BorsodChemet továbbra is sújtja a forint/euró árfolyam, míg a TVK üzemi szinten is gyengélkedik.

A Matáv a várt 17,7 milliárd helyett 18,5 milliárdos adózott nyereséget termelt a negyedévben, aminek alapján Straub Elek elnök-vezérigazgató már nem 40 százalék körüli, hanem a fölötti EBITDA-rátát vár 2003-ra. Kérdés, hogy a javuló teljesítmény mennyiben nyújt reményt a pénzügyi igazgató által korábban nagyon nehéz évként aposztrofált 2004-es esztendőre.

Az OTP ismét negyedéves rekorderedményt ért el és túlszárnyalta a már korántsem visszafogott elemzői várakozásokat. Éves szinten a várt, több mint 50 százalék helyett 70 százalékkal 26,835 milliárd forintra nőtt az OTP Bank harmadik negyedévi adózás előtti eredménye. Az Albánia mellett a szerb privatizációs lehetőségek iránt is élénken érdeklődő hitelintézet az általános kamatszint növekedése ellenére 3 milliárd forinttal csökkentette kamatkiadásait. A papír tulajdonosai 60 forint osztalékra számíthatnak.

A BorsodChem árbevétele már kilenc hónap alatt meghaladta a százmilliárdot, s a jelentés ismét megerősítette a vegyipari ciklustól független termékek részarányának növelését előtérbe helyező stratégia helyességét. A devizahiteleken elszenvedett árfolyamveszteség 2,5 milliárdja azonban jelentősen csökkentette a nettó eredményt.

A TVK emelkedő alapanyagárakkal és csökkenő polimerárakkal kellett szembesüljön a negyedév folyamán. A rendkívül kedvezőtlen változások 1,7 milliárd forinttal csökkenő üzemi eredményt hoztak, a nettó eredmény pedig csak 3,2 milliárd forint lett a normál üzletmenet mellett egy gigaberuházást is végző vállalatnál.

A Synergon profit warningjáról valószínűleg kevesen gondolták, hogy az első kilenc hónapot tekintve félmilliárdos veszteséget kell érteni alatta. A társaság azt jelezte, hogy a korábbi tervekkel szemben várhatóan idén veszteséges lesz. Mivel a negyedik negyedév szokásosan igen erős, még van remény a korrigálásra, bár az is kétségtelen, hogy a szektor egésze nehéz helyzetben van.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet