BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyéves haladékot kapott a NABI

Az Első Magyar Alap igazgatósága a két legfontosabb befektetés, a NABI és a BRX (Biorex) helyzetére tekintettel a 2003. december 31-én lejáró futamidő hosszabbítását javasolja a dublini tőzsdén bejegyzett alap részvényeseinek.

2003. szeptember 22. hétfő, 09:53

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kilencvenes évek elejének legnevesebb, hazai befektetésekre létrejött alapja, a dublini értéktőzsdén jegyzett Első Magyar Alap (EMA) igazgatósága csütörtöki ülésén arról döntött, hogy a 12 év után, 2003 végén lejáró működési idő egyéves meghosszabbítását javasolja az alap tulajdonosainak.

Az alap egyébként - mint Róna Péter, a NABI elnöke korábban elmondta jelenleg 21 befektető tulajdonában van, akik közül hétnek van jelentősebb pakettje. Az igazgatóság a két legfontosabb befektetés, a NABI és a BRX helyzetével indokolta a halasztási javaslatot, amelyről a tulajdonosok október 23-án rendkívüli közgyűlésen dönthetnek.

Az EMA legjelentősebb befektetése 1992 óta a mintegy 11,5 milliárd forintos kapitalizációval rendelkező NABI, amelyben több mint 54 százalékos részesedése van. Nehezen felbecsülhető az EMA által - korábbi adatok szerint - mintegy 58 százalékos arányban ellenőrzött és 47 százalékban tulajdonolt BRX Ltd (amely Magyarországon 100 százalékos befektetéséről, a Biorexről ismert) értéke. A veszprémi székhelyű Biorex annak ellenére, hogy nagy ígérete, a kilencvenes évek végén potenciálisan dollárszázmilliókra taksált bimoclomol végül hatástalannak bizonyult a cukorbetegség gyógyítására, tovább folytatja kutatási programját. Egy molekulával folynak kísérletek, ám az eredményhez még legalább 18 hónapra van szükség.

Piaci megfigyelők már korábban is komoly esélyt adtak a végelszámolás elhalasztásának, mivel a NABI jelenlegi árszinten történő értékesítése kedvezőtlen lenne az EMA tulajdonosai számára. A buszgyártó idén hatéves tőzsdei történetének legrosszabb féléves eredményét produkálta. (Az 1998. őszi tőzsdeválság heteit leszámítva tőzsdei árfolyama sem volt még soha olyan alacsony, mint a jelentés óta.) A NABI a tavalyi 5,75 millió dolláros nyereséggel szemben 9,97 millió dolláros veszteségről adott számot, az idei évre eredetileg tervezet 1500 buszból június végéig mindössze 571-et adott el, és a mérlegeit dollárban publikáló, jórészt forintért gyártó, de a tengerentúlon eladó vállalatnak az amerikai valuta mélyrepülése is óriási csapás volt. Ebben a helyzetben nem meglepetés, hogy a szakmai befektető keresése nem kecsegtetett sikerrel, és az EMA-tulajdonosok egy része számára az a lehetőség sem feltétlenül vonzó, hogy befektetésük helyett közvetlenül NABI-részvényeket kapjanak kezükbe.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet