Drasztikus lépésre szánta el magát a Teheráni Értéktőzsde vezetése, hogy megfékezze a részvényárfolyamok szerinte indokolatlan száguldását.
A börze vezetője egyszerűen két hétre megtiltotta a brókereknek, hogy a jelenleginél magasabb vételi ajánlatot vigyenek be a rendszerbe - írja a BBC. Az iráni tőzsde a legjobban teljesítő piacok közé tartozott az idén, irányadó indexe közel 80 százalékkal emelkedett az év eleje óta, a növekedés üteme az elmúlt héten pedig elérte a 11 százalékot. Az országban azonban erősödni kezdtek a félelmek, a növekedési nem fenntartható, s a törvényszerűen bekövetkező krachban csúnyán megégethetik magukat a szárnyalás láttán frissen a részvénypiac felé fordult kisbefektetők.
A krachtól való félelmek nem alaptalanok - véli néhány szakértő. A részvényárfolyamok emelkedését ugyanis leginkább az emelkedő olajárak okozták, ám az elkövetkezendő időszakra a fekete arany árának visszaesését jósolják a szakemberek.
A teheráni tőzsde szereplőinek körében azonban egyáltalán nem fogadta osztatlan siker a bejelentést. A megkérdezett szakértők véleménye szerint a felső árkorlát bevezetése csak rövid távon érheti el a kívánt hatást, a továbbra is rendkívül nagy kereslet miatt 15 nap múlva ugyis ismét elszánt vásárlásba kezdenek majd a befektetők. A lépés ráadásul destabilizálhatja a piacot - vélik helyi brókerek - valamit távol tarthatja a tőzsdétől az eddig sem túl nagy számban jelenlévő intézményi befektetőket.
A Teheráni Értéktőzsde irányadó indexe a felső árkorlát keddi bejelentése óta 4 százalékkal esett.
