A PSZÁF ma napvilágot látott határozatában felszólította a K&H Equitiest: az ügyfelekkel történő elszámolásokat, illetve egyeztetéseket augusztus 31-ig folytassa le, és annak eredményéről a felügyeletet szeptember 10-ig tájékoztassa.
A Felügyelet ezzel párhuzamosan szeptember 30-ig megtiltotta a brókercég számára a befektetési szolgáltatási, a kiegészítő befektetési szolgáltatási, valamint a nyugdíjpénztárak számára történő vagyonkezelési tevékenység végzését.
A határozat alól mindössze néhány kivétel van: a K&H Equities teljesítheti már meglévő ügyfeleinek derivatív pozícióinak lezárására vonatkozó kérelmét, valamint ügyfelei eszközeire vonatkozó transzfer-megbízásokat teljesíthet. Őrizheti ügyfelei értékpapírjait, valamint vezetheti azok értékpapír-számláját. A K&H Equities saját eszközeit kizárólag állampapírokba fektetheti.
A BÉT vezérigazgatója a PSZÁF döntése nyomán úgy határozott, hogy a K&H Equities Rt. kereskedési jogát 2003. augusztus 1-től 2003. szeptember 30-ig a származékos szekcióban a határidős piacon csak zárás tevékenységre korlátozza.
A PSZÁF - amint nyilvánvalóvá vált, hogy Kulcsár ténykedése nyomán alaposan összekuszálódott a K&H Equitiesnél az ügyfelekkel történő elszámolás és egyeztetés - felszólította a brókercéget, hogy július 31-ig teljeskörúen végezze el a szükséges egyeztetéseket és elszámolásokat. A normál napi üzletmenet mellett azonban a teljes egyeztetés csak az ügyfelek töredékénél sikerült. Emiatt a PSZÁF úgy határozott: elsődleges, hogy az ügyfelek követelési a lehető leghamarabb tisztázódjanak, erre pedig a zavarossá vált könyvelés miatt normál napi üzletmenet mellett nincs lehetőség. A szeptember végéig felfüggesztés ideje alatt azonban a brókercég valamennyi munkatársa az egyeztetésre fordíthatja figyelmét, így talán gyorsabban kiderülhet, mely számlákról hiányzik pénz. A PSZÁF által közöl hivatalos kár tízmilliárd forint körül van.
Az Equities-es ügyfelek, ha szeptember végéig kereskedni szeretnének részvényeikkel, kénytelenek más brókercég után nézni. Hogy a K&H mely konkurensét ajánlja, és hogy elengedi-e a transzferdíjat, egyelőre kérdéses, jelenleg a cég válaszára várunk.
Azt viszont sikerült kiderítenünk, hogy nincsenek egyszerű helyzetben a K&H Equities-es ügyfelek, ha részvényügyleteket szeretnének lebonyolítani. A kuncsaftnak ugyanis először nyitnia kell egy számlát valamely másik brókercégnél, majd eltranszferálnia oda papírjait. A transzfer előtt azonban személyesen be kell fáradnia valamely K&H Equities-irodába, s aláírnia, hogy számlájával minden rendben, egyéb követelése nincs a brókercéggel szemben - monda el kérdésünkre a brókercég egyik üzletkötője.
A felügyeleti határozat ellen egyébként fellebbezésnek helye nincs, mindössze bírósági felülvizsgálat kérhető.
