BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol: 1,5 milliárd dollárba kerülhet az INA finomítók felújítása

Másfél milliárd dollárba kerülhet az INA finomítóinak EU előírásoknak megfelelő felújíása - nyilatkozta az Interfaxnak Mosonyi György. A Mol vezérigazgatója szerint a további, 10 százalékos vételi opcióval kapcsolatos híradások félreértésen alapulnak.

2003. július 21. hétfő, 13:02

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elkövetkezendő öt évben durva becslés alapján másfél milliárd dollárba kerülhet a horvát INA finomítóinak EU-standardek szerinti felújítása - nyilatkozta Mosonyi György az Interfax hírügynökségnek. A modernizációról már megegyeztünk a horvát kormánnyal, ám konkrét döntések egyelőre nem születtek - mondta a vezérigazgató. A privatizációs szerződés értelmében a Mol két főt - köztük a pénzügyi igazgatót - delegálhat majd az INA 7 fős igazgatóságába. A Molnak egyébként már meg van a jelöltje a pénzügyi igazgató posztjára, ám a szakember kilétét egyelőre nem szeretnék nyilvánosságra hozni. Az igazgatóság döntéseivel kapcsolatban a magyar cég nem rendelkezik vétójoggal, ám az INA középtávú stratégiáját illetően a Mol már megegyezett a horvát kormánnyal, s az attól való eltérés csak Mol beleegyezésével lehetséges.

Az INA és a Mol működése között fennálló szinergiákkal kapcsolatban Mosonyi elmondta: komoly, kiaknázható előnyöket lát az INA finomítójában termelt könnyűbenzin petrolkémiai alapanyagként történő hasznosításában. A TVK épp bővítés alatt álló üzemeiben megduplázódik az olefingyártó-kapacitás, az INA-finomítók révén pedig nagyobb rugalmasságra tehet szert a csoport a könnyűbenzin és a motorbenzin közötti értéklánc optimalizálása terén. A három szomszédos országban való jelenlét ráadásul lehetőséget biztosít számunkra, hogy optimalizáljuk ellátási rendszerünket és finomítóink működését - tette hozzá Mosonyi.

A 10 százalékos opcióval kapcsolatos híradásokról Mosonyi elmondta, hogy azok félreértésen alapulnak. Felmerült olyan vélemény, hogy amennyiben a kormány további 15 százalék eladása mellett dönt, a Molnak kell értékesítenie majd ezt a pakettet is. Bár a Molnak nincs elővásárlási joga a jövőbeli részvényeladások esetére, nagyon valószínű, hogy a horvát kormány más befektetőnek nem értékesít majd nagyobb részesedést - vélekedett Mosonyi.

A NAPI Gazdaság úgy értesült, hogy a magyar olajtársaság horvát állammal kötött szerződése a Molnak biztosítja, hogy amennyiben a horvát állam az INA részvényeinek 10 százalékot elérő csomagját egyben kívánja egy befektetőnek értékesíteni, a magyar társaságnak egy ugyanekkora csomagot, ugyanilyen feltételekkel fel kell ajánlania. Ezzel a Mol számára biztosított az a jog, hogy a most megvásárolt 25 százalék plusz egy szavazatnyi előnyét a jövőben is megtarthassa - tudta meg lapunk. (További biztosítékot jelent a magyar társaság számára a stratégiai partnerség intézménye.) Mindez azonban nem befolyásolja az INA privatizációs törvényében említett egyéb értékesítési módjait.
Ezek között szerepel, hogy a stratégiai befektető 25 százaléknyi részvénye mellett további 7 százalékos részvénypakettet kell kiosztani ingyenesen a horvát háborús veteránok és azok családtagjai között. Nem ingyen, de a horvát kormány által később meghatározandó különleges kedvezményekkel vehetnének részvényeket az INA jelenlegi és korábbi alkalmazottai is, ami újabb 7 százalékos csomag. Végezetül egy 15 százalékos részt nyilvános forgalomba hozatal útján adnának el horvát és külföldi állampolgároknak. A horvát állampolgárok részére az értékesítés a törvény szerint itt is kedvezményesen történne. Mindez nagy valószínűséggel azt is jelenti, hogy az INA akár a horvát tőzsdére is bekerülhet majd - áll a NAPI Gazdaság hétfői számában.
Az INA tőzsdére vitelét célzó terveket a Mol teljes mértékben támogatja - jelentette ki Mosonyi az Interfaxnak.

Az INA megszerzésével azonban a Mol nem hagyott fel a regionális terjeszkedéssel, a cég továbbra is érdeklődik a Beopetrol és az Unipetrol privatizációja iránt. A PKN felvetésével kapcsolatban egy esetleges Mol-ÖMV-PKN szövetségről Mosonyi elmondta, a Mol csak akkor kíván foglalkozni az üggyel, ha majd lesz konkrét előterjesztés - jelentette az Interfax.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet