BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Démász: amit ígért, megtartotta (új)

A NAPI Gazdaság elemzői konszenzusában szereplő 4,7 milliárdos eredménynél valamivel szerényebb, összességében mégis kiváló eredményről adott számot a Démász Rt. ma megjelent gyorsjelentésében.

2003. február 12. szerda, 09:43

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A részvényeseket feltehetőleg legjobban érdeklő várható osztalék mértéke az eredmény alapján nem kell, hogy elmradjon a Démász menedzsment által korábban hangoztatott céltól, ami akkor nagyjából 1150 forintnak felelt meg a számok nyelvére lefordítva.

A mostani IFRS szerinti 4,34 milliárdos eredmény ugyan csupán 1170 forint körüli eredményt jelent - 90 százalék körüli osztalékkifizetési hányadot feltételezve ez kevésnek tűnik - ám hozzávéve azonban a magyar mérlegben (ami az osztalékfizetés alapja) általában jelentkező pozitív eltérést, már bőven elég lehet.

A menedzsment által hangoztatott cél az osztalék reálértékének megőrzése volt (ők természetesen külön hangsúlyozták, hogy csak a javaslat szintjén), ami ha az 1150 forintos osztalékjavaslat a közgyűlésre megszületik - erre a mostani eredmény alapján minden esély megvan - bőven teljesül, nem utolsósorban az időközben bekövetkezett inflációcsökkenés következtében. A Démász ezzel komoly bizalmat szerezhet a részvényesek körében, akik számára igen vonzó lehet a stabil, becsülhető és ráadásul a piacon elérhető kötvényhozamok feletti osztalékhozam.

A társaság gyorsjelentése alapjában véve nem tartalmaz különösebben nagy meglepetést. Az egész évet tekintve igen jó szintet ért el az értékesítés (1,96 százalékos növekedés az egyéb értékesítés csökkenése ellenére), annak ellenére, hogy a tavalyinál magasabb novemberi decemberi hőmérséklet miatt a szokottnál kevésbé ugrott meg a fogyasztás a negyedik negyedévben. Figyelemre méltó a hálózati veszteség csökkenése is (a negyedik negyedévben 12,71 százalék, éves szinten 10,99 százalék, ami több mint 4 százalékos csökkenés), mellyel a társaság beváltja a korábban a részvényesek felé tett ígéreteit (itt megmutatkozik a megemelkedett beruházási szint okán elért műszaki veszteség csökkenése is). Ez többek között azért is figyelemre méltó, mert a műszaki veszteség csökkenése a viszonteladói értékesítés kiesése mellett következett be (itt szinte elhanyagolható a műszaki veszteség).

Összességében a Démász tavalyi éve igen jól sikerültnek mondható, ami a néha bekövetkező elemzői túlzásoktól eltekintve stabilan hozta a várt jó szintet. Ebben megmutatkozik a társaság erős modernizálási, beruházási programjának (negatívra változó pénzügyi eredmény) hatása ugyanúgy, mint a szigorú költséggazdálkodás (itt a személyi költségek vonatkozásában némi lazulás figyelhető meg az utolsó negyedévben vélhetően az év végén a dolgozóknak történő növekvő kifizetések hatására).

Ugyanakkor figyelembe véve a csökkenő inflációt és hogy az idén megnyílt árampiaccal egyidőben megvalósult új tarifarendszer egyik haszonélvezője pont a Démász lehet, a részvényesek számára minden remény megvan arra, hogy a társaság továbbra is bőven a piaci kamatszint feletti osztalékhozamot biztosít majd. Ez még a jelenlegi árszinthez képest is biztosíthat az áramszolgáltató részvények számára esélyt további áremelkedésre.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet